Emlak Haberleri

Konut fiyatları İngiltere’de tarihi zirveyi gördü!

Merakla beklenen rakamlara göre, İngiltere’de ortalama konut fiyatları 261 bin 743 sterlin ile adeta tarihi zirvesini gördü.

İngiltere’nin en büyük konut kredi kuruluşları arasında yer alan Halifax konut fiyatları ile ilgili açıklama yaptı. Dünya’da yer alan habere göre, mayıs 2021 itibarıyla yıllık bazda konut fiyatlarının son 7 senenin en yüksek düzeyi olan, yüzde 9,5 arttığı bildirildi. Merakla beklenen rakamlara göre, konut fiyatları son 12 ayda 22 bin sterlinden daha fazla yükseldi.

Açıklanan rakamlara göre, İngiltere’de ortalama bir konutun fiyatı aylık bazda yüzde 1,3, çeyreklik bazda da yüzde 2,4 oranında arttı.

Konuya ilişkin önemli değerlendirmeler yapan Halifax’tan Russel Galley, “Ulusal kısıtlamaların gevşetilmesinin birinci yılında konut piyasasının yeniden açılması yıllık artışı yüzde 9,5 düzeyine getirdi. Sektör faaliyetlerindeki artışın sebepleri arasında İngiltere’de damga vergisi öncesinde indirimlerden faydalanmak isteyenler ve kısıtlamalar boyunca birikimleri artan vatandaşların daha fazla harcama yapma istekleri de etkili oldu” diye konuştu.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya