Emlak Haberleri

Konut fiyatları neden artıyor?

Türkiye’nin ilk global gayrimenkul şirketi olan Redstone’un Bostanlı ve Bağdat Caddesi şubeleri açıldı. Açılışa katılan Yönetim Kurulu Başkanı Evrim Kırmızıtaş Başaran sektörle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Konut fiyatları neden artıyor?

Konut sektörüyle ilgili de önemli açıklamalar yapan Evrim Kırmızıtaş Başaran, “2021 yılı verilerinde en çok dikkat çeken veri; kira artışlarının yüzde 100-150 oranında olması ve kira artışında İstanbul ilk sırada yer alıyor. Satışta ise İstanbul Türkiye’de 5. sırada yer alıyor. Konut fiyatlarındaki bu hızlı yükselmenin sadece TL’nin değer kaybına bağlı olduğu düşünülüyor ancak aslında asıl sebep arz-talep dengesindeki değişim. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada pandemi süreci konut üretim süreçlerini olumsuz etkiledi. İnşaatların çoğu kesintiye uğradı” şeklinde konuştu.

Yaptığı açıklamada son dönemlerde sık sık gündeme gelen inşaat maliyetleri, arz talep dengeleri, döviz kurlarının hızlı yükselişi derken özellikle geçtiğimiz 2 sene içerisinde konut sektöründe ciddi sıkıntılar ve dengesizlikler yaşandığına değinen Evrim Kırmızıtaş Başaran sözlerini şu şekilde tamamladı: “Ev satış fiyatlarındaki ve kira fiyatlarındaki yüksek artışlar ise her ne kadar piyasadaki dengeler yerine otursa da kısa vadede geri çekilmesini beklemiyoruz. Çünkü orada tüketici taleplerinin değişmesi, konut üretim dengeleri, enflasyon gibi pek çok farklı faktörün bir araya gelmesi söz konusu. Fiyatların hızla geri çekilmesini bu nedenle kısa vadede çok mümkün görmüyoruz.”

Türkiye’den dünyaya açılan ilk global gayrimenkul franchise sistemi olma özelliğine sahip olan Redstone yeni şubeleriyle büyümeyi sürdürüyor. Redstone’un Bağdat Caddesi şubesinden sonra yurtiçindeki franchise’ı olan İzmir Bostanlı şubesi de açıldı.

Konuyla ilgili önemli açıklamalar yapan Yönetim Kurulu Başkanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, “Bağdat Caddesi, gayrimenkul sektörü açısından sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin de en stratejik lokasyonlarından biri. Keza İzmir de sektör açısından çok önemli şehirlerimizden biri. Hızlı şubeleşmemize buralarda devam etmek bizim için çok önemli. İzmir Bostanlı’da Mert Akbaş, Ömer Celeb ve Gökhan Coşkun ortaklığında kurulan REDSTONE Vega, yurt çapında büyük başarılara imza atacak” dedi. 1 yılın sonunda 100 şubeye ulaşmayı hedeflediklerini belirten Başaran sözlerine şöyle devam etti: “Kısa sürede Rusya, Güney Afrika, İspanya, Fransa, Almanya, Kazakistan, Polonya, İngiltere ve şirketimizin ofisinin de bulunduğu Amerika’nın da dahil olduğu 9 ülkeye franchise verdik. İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs başta olmak üzere pek çok ülkeden yatırımcılarla da görüşmelerimiz sürüyor. 3 yıl için şube sayımızı 300’e çıkararak pazar lideri olmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“Sektördeki en iyileştirilmiş franchise sistemini biz sunuyoruz”

Gayrimenkul sektöründe kendi markasını yaratan ve bunu global olma iddiasıyla başlatan Evrim Kırmızıtaş Başaran, sözlerine şu şekilde devam etti: “Sahadan gelmenin avantajıyla, diğer firmaların zayıf oldukları noktaları ve eksiklerini biliyorum. Bu da REDSTONE’un sunduğu fırsatları ve rakamları da daha avantajlı hale getiriyor. Örneğin; sektörde broker’ların genel merkeze cirodan verdikleri pay olan ‘royalty’ ücreti, ortalama yüzde 10 iken bu rakam bizde yüzde 5. Ayrıca global şirketlerin franchise ücretleri Türkiye’de 30 bin dolar, yurtdışında ise 100 bin dolarlara kadar çıkıyor. Biz bu rakamı 100 bin TL’ye sabitledik. REDSTONE olarak gayrimenkul franchise sistemindeki tüm rakamlarını ‘iyileştirilmiş’ ve ideal oranlarda sunuyoruz. Çünkü beraber kazanmak ve Türkiye’nin bu anlamda yurtdışına açılan ilk markası olmak istiyoruz.”

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya