Emlak Haberleri

Konut fiyatları neden yükseliyor?

Dünya Gazetesi köşe yazarı Alaattin Aktaş, bugünkü köşesinde konut fiyatlarındaki artışları ve bu artışın nedenini kaleme aldı. Peki fiyatlar neden artıyor?

Dünya Gazetesi köşe yazarı Alaattin Aktaş, bugünkü köşesinde konut fiyatlarındaki artışları ve bu artışın nedenini kaleme aldı. TÜİK tarafından dün açıklanan inşaat maliyet endeksine değinerek yazısına başlayan Alaattin Aktaş, Mayıs verilerinin bugüne kadar anlatılmaya çalışılanın gerçek oranlarla ortaya çıkmasına fırsat verdiğini aktardı.

Dünya Gazetesi köşe yazarı Alaattin Aktaş, “İnşaat maliyet endeksindeki yıllık artış nisan ayında yüzde 106.60 düzeyindeydi. Söz konusu endeksteki yıllık artış mayıs sonunda yüzde 105.73’e indi” ifadelerini kullandı ve inşaat maliyetini oluşturan kalemlerdeki fiyatlarda ise artışın devam ettiğini belirtti.

Peki konut fiyatlarında son durum ne? Konut fiyatları neden yükseliyor? İşte konut sektöründeki son durum…

Alaattin Aktaş, yıllık fiyat artış hızının düşmesinin üç şekilde olacağına dikkat çekti ve onları şu şekilde akatardı:

“Fiyatlar bir önceki aya göre geriler. (Bir sene önce de gerileme varsa bu seneki gerilemenin daha yüksek oranda olması gerekir.)

– Fiyatlar aylık olarak sabit kalır. (Bir sene önce gerileme varsa bu durum işe yaramaz.)

– Fiyatlar aylık olarak artmaya devam eder ama artış oranı bir önceki senenin aynı ayındaki orandan daha düşüktür.”

KONUT FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR?

Konut fiyatlarının yükseliş gerekçesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Aktaş, Eylül 2021’in ilk düğmenin yanlış iliklendiği tarih olduğunu belirterek, “Maliye Bakanı Nebati’nin de itiraf niteliğindeki açıklamasında olduğu gibi “ekonominin çarklarını döndürmek” uğruna enflasyonla mücadele yerine büyüme ve ekonominin işlemesi tercih edilmişti” diye konuştu.

Bu tercihin bir dizi yan etkisi olduğunun altını çizen Alaattin Aktaş, en özet haliyle kurun tırmandığına, kur artışının da enflasyonu yukarı çektiğine vurgu yaptı. “Ayrıca elinde TL tasarrufla kalakalan insanlar ne yapacakları bilemez halde mala saldırdı. Kim ne bulursa almaya yöneldi” ifadelerini kullanan Aktaş, elde TL tutmaktan kaçınanların paralarını bağlayacak yer arayışlarının konut talebini tırmandırdığını dile getirdi.

Bir taraftan dövizdeki artış sebebiyle inşaat maliyetlerinin yükseldiğine, diğer yandan konuta olan talebin arttığına vurgu yapan Aktaş, “İki etken birleşince konut fiyatları iyice tırmanışa geçti” dedi ve orta, hatta orta-üst düzey gelire sahip hanelerin konut sahibi olmasının neredeyse imkansızlaştığını aktardı.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya