Emlak Haberleri

Konut fiyatlarında ve konut sektöründe son durum ne?

Habertürk Gazetesi köşe yazarı Abdurrahman Yıldırım, bugünkü köşesinde konut fiyatlarını kaleme aldı. Abdurrahman Yıldırım, konut fiyatlarını ve rekor fiyattan konutları kimlerin aldığını değerlendirdi…

Habertürk Gazetesi köşe yazarı Abdurrahman Yıldırım, bugünkü köşesinde konut fiyatlarını kaleme aldı. Konuyla ilgili yazısına, “Konut satışları haziran ayında 150.509’a ulaşarak geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12 arttı. Haziran aylarının en yüksek satışına ulaşılırken yılın ilk yarısında 726 bin konut satıldı” ifadelerini kullanarak başlayan Abdurrahman Yıldırım, bunun şimdiye kadarki en yüksek ilk yarı satışını oluşturduğunu belirtti.

Abdurrahman Yıldırım, “Son bir yılda ulaşılan 1 milyon 665 bin konut satışı da Ağustos 2020’deki 1.655 binlik satışı geride bıraktı” açıklamasında bulundu ve satışların hızının ikinci yarıda da devam etmesi durumunda senenin rekorla tamamlanacağına ve büyük olasılıkla 1.5 milyon adet sınırının aşılacağına dikkat çekti.

Peki konut fiyatlarında ve konut sektöründe son durum ne? İşte tüm ayrıntılarla konut sektörü ve Abdurrahman Yıldırım’ın o yazısı…

Habertürk Gazetesi köşe yazarı Abdurrahman Yıldırım, konut fiyatlarının en yüksek veya pahalı olduğu bir senede satış rekoru kırıldığını vurguladı. İkisinin bir arada gerçekleşmesinin riskli bir durum oluşturabileceğini aktaran Abdurrahman Yıldırım, risklerden ilkinin alıcıların yüksek fiyattan talep göstermelerinde olduğunu belirtti. Yıldırım, Nisan ayı itibarıyla Türkiye’de konut fiyatlarının bir senede yüzde 127, son iki senede yüzde 200, son 3 yılda yüzde 250 arttığını dile getirdi. Konutları gurbetçilerin aldığını vurgulayan Yıldırım, “Pandemi döneminde 2 yıllık aradan sonra yoğun bir şekilde yaz tatili için gelenler konut, arsa, arazi alıyor. Türk vatandaşı oldukları için yabancıya satış kapsamına girmiyor” açıklamasında bulundu ve yabancıya satışla ilgili de dikkat çeken değerlendirmeler gündeme getirdi.

Yabancıya konut satışının gittikçe artış gösterdiğini vurgulayan Yıldırım, Haziran ayı itibariyle yüzde 5.7’ye çıkan yabancı satışlarının 2013 yılında bu güne olan istatistiklerde en üst seviyeye çıktığını aktardı.

Yabancıların yoğunlaştıkları illerin Antalya, İstanbul ve İzmir olduğunun altını çizen Abdurrahman Yıldırım, her üç konuttan biri veya en büyük kentte her 7 konuttan biri yabancılara satılıyorsa, bu durumun fiyatlara yansıyacağını belirtti. Nisan itibariyle son bir yılda konut fiyatlarının Türkiye ortalamasında yüzde 127 arttığına, Antalya’da ise bu oranın yüzde 159 ile en yüksek artışı olduğunu vurguladı. “İstanbul’da yüzde 142’lik artış gerçekleşirken, Mersin,  Adana  ile birlikte yüzde 140 değerlendi” diye konuşan Yıldırım, “Yabancılara satışta öncü olan üç ildeki konut fiyatları arasına girebilen tek il yüzde 146 ile yurtiçi yerleşiklerin tatil beldesi Muğla oldu” açıklamasında bulundu.

“Gurbetçiler ve yabancılar yanında bir de yurtiçinde parasını enflasyon ve devalüasyondan korumak isteyen, negatif faizden kaçan, alternatif yatırım alanı ve sığınak arayan bir kitle var” diye konuşan Abdurrahman Yıldırım, yüksek fiyatlardaki evlere en büyük alıcı çıkan kitlenin belki de bu kitle olduğunu dile getirdi.

Nitekim faizlerin düşürülmeye başlandığı Eylül 2021’den Nisan 2022’ye kadar geçen 8 ayda ev fiyatları yüzde 92.6 yükseldi. Yıldırım, “Aylık artışlar çift haneli rakamları buldu. Konut satışları da, konut dışı gayrimenkul satışları rekor kırmaya bu tarih sonrasında başladı” diye konuştu ve bol ve ucuz para politikası devam ettiği sürece, konut talebi ile fiyatlarındaki artışında sürebileceğini aktardı.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya