Emlak Haberleri

Konut fiyatlarının yükselmesi ile geçim sıkıntısı artabilir!

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 81 şehrin kiralık konut fiyatlarını değerlendirdi. Fiyatların bu şekilde yükselmesi durumunda büyük kentlerde yaşayanların gelirlerinin kiraya bile yetmeyeceğini vurguladı.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, internetteki, emlak sitelerinde yer alan kiralık ilanlarını baz alarak bir değerlendirmede bulundu.

Gürsel Tekin, gerçekleştirdiği açıklamada 81 şehrin kiralık konut fiyatlarını değerlendirdi. Buna göre Türkiye’de yeni kiraya verilmiş konutlarda fiyatların senelik bazda yüzde 150 yükseldiğini vurguladı.

İşte CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in o açıklaması…

Tekin, iki çalışanlı bir ailenin, iki maaşla bir evde yaşayamayacağına dikkat çekerek, binlerce kişinin evsiz kalabileceğini dile getirdi.

Tekin, “Bugün İstanbul’da ortalama kira 7 bin liraya dayanmış durumda. Yıl sonunda yeni ilanların ortalaması 10 bin lirayı bulacak. Vatandaşların yüzde 85’i kira artışının böyle devam etmesi halinde kira bedelini ödemekte zorlanacağını veya ödeyemeyeceğini söylüyor. Büyük bir konut krizi ile karşı karşıyayız” şeklinde konuştu ve fiyatların bu şekilde yükselmesi durumunda büyük kentlerde yaşayanların gelirlerinin kiraya bile yetmeyeceğini vurguladı.

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre; “İstanbul ve İzmir’de kiralar şimdiden asgari ücreti aştı,  Ankara  eşikte bekliyor” diyen Gürsel Tekin, “Bu trendin devamı halinde iki çalışanlı bir aile iki maaşla bile bir evde oturamaz. Sonuçta binlerce insan evsiz kalabilir, yaşadığı şehirde barınamaz hale gelebilir. Kriz sonbaharda yeni bir boyut kazanacak” açıklamasında bulundu.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya