Emlak Haberleri

Konut ihtiyacı gittikçe artıyor!

FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, sektörle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Türkiye’de her sene 1 milyon yeni konut ihtiyacı olduğunun altını çizen Akbal, gayrimenkulde toparlanmanın başladığını belirtti…

Havaların ısınmasıyla beraber düğün dernekler de hızlandı. Türkiye’de geçtiğimiz sene evlenen çiftlerin sayısı 561 bin 710 şeklinde kaydedildi. Bu sayı her sene yüzbinlerce yeni konut ihtiyacına da sebep oluyor. Evliliklere ek olarak yüksek kira fiyatlarından kurtulmak isteyen kişiler ve yatırım amaçlı daire alanların oluşturduğu talebin karşılanması amacıyla inşaat sektöründe frene basılmaması gerekli.  Sektör temsilcileri, Türkiye’de her sene 1 milyondan fazla konut ihtiyacı olduğunun altını çiziyor.

EVLENENE EV LAZIM

Özellikle yaz aylarında düğünlerin sayısı artıyor. Bu durumda kiralık konutlara olan talebin yükselmesine neden oluyor. Resmi verilere bakıldığında, Türkiye’de bir senede yapılan düğün sayısının son 20 senede 480 binin altına hiç düşmediği belirlendi.

Peki gayrimenkul sektöründe son durum ne? Konut ihtiyacı artıyor mu? İşte ayrıntılar…

FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, konuyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Türkiye’deki evlenme ve boşanma oranları arasındaki makasın açık olduğuna dikkat çeken Eyüp Akbal, konut ihtiyacının nüfus ve göçmenlerle beraber yükseldiğini belirtti. Senelik 1 milyonun üzerinde konuta ihtiyaç olduğunu vurgulayan Akbal, “Şu an arzın az olduğu talebin de başladığı bir dönem. Çünkü stoklar eridi. Bu kanunla birlikte yeniden gayrimenkule dönüş başladı. Bir hareketlilik var. Gayrimenkul sektörü Türkiye ekonomisinde ciddi bir motor” diye konuştu.

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ HAREKETLENDİ

Kovid-19 salgınının yarattığı etkilerle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Akbal, “Türkiye’de gayrimenkul sektörü çok önemli bir konumdayken, dövize bağlı artışların olması inşaat maliyetlerine yüzde 100’ün üzerinde bir yük getirdi. Dolayısıyla bu sürede bir arz oluşmadı” dedi ancak yeni yeni toparlanma dönemine girildiğini belirten Akbal, şunları kaydetti:

“Ancak yeni yeni toparlanma dönemine girildi. İç piyasaya dönük konut üretmemiz gerekiyor. Buna yönelik de politika geliştirmemiz lazım. Son zamanlarda atılan adımlar vatandaşların konut sahibi olmasını kolaylaştıracak. İhtiyaç çok fazla.”

Yeni Şafak’tan Mesude Demirhan’ın aktardığına göre; Akbal, Türk vatandaşlığına başvuruda alınacak gayrimenkul değerinin 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltilmesinin de yerli alıcıların önünü açacağına vurgu yaptı.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya