Emlak Haberleri

Konut kiralarına artış sınırı nasıl uygulanacak?

Konut kiralarındaki fahiş yükselişler, hükümetin konuyla ilgili adım atmasını sağladı. Peki konut kiralarına artış sınırı yürürlüğe alındı mı? Konut kiralarına artış sınırı nasıl uygulanacak? İşte ayrıntılar…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde konut kiralarındaki artış düzenlemesini kaleme aldı. Tamer Heper’e bir okuyucusu, kira artışları konusunda alınan kararın yürürlüğe girip girmediğini ve bu sistemin yalnızca meskenlerde uygulanacağının doğru olup olmadığını sordu.

Konut kiralarındaki fahiş yükselişler, hükümetin konuyla ilgili adım atmasını sağladı.

Peki konut kiralarına artış sınırı yürürlüğe alındı mı? Konut kiralarına artış sınırı nasıl uygulanacak? İşte Tamer Heper’in konuyla ilgili o açıklaması…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, konut kiralarındaki artış sınırına ilişkin yazısına “Okuyucumun sorusu en güncel konu. Bu konu hakkında daha çoook yazacaklarımız olacak. Konu gündeme geldiğinde ‘1 Temmuz’dan itibaren düzenleme yapılacak’ gibi cümleler yayılmıştı” ifadelerini kullanarak başladı. Herkesin 1 Temmuz’u beklemesine karşın 11 Haziran’da kiralara ilişkin kanunun yayınlandıığını belirten Heper, kanun metnini şu şekilde açıkladı:

“Kanunda, konut kiraları açısından bu maddenin yürürlüğe alındığı tarih ile 1 Temmuz 2023 (bu tarih dahil) arasında yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeliyle ilgili anlaşmaların, bir önceki kira senesine ait kiranın yüzde 25’ini aşmamak şartıyla geçerli olduğu belirtiliyor.

Bir önceki kira senesinin tüketici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalamalara göre değişim oranının yüzde 25’in altında olması durumunda değişim oranı geçerlidir. Bu kural, bir seneden daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulamaya alınır.

Bu oranları aşacak şekilde gerçekleştirilen sözleşmeler, fazla miktar yönünden geçersizdir. Bu fıkra hükmü, 344’üncü maddenin ikinci fıkrası uyarınca hakim tarafından verilecek kararlar bakımından da uygulanır.”

Bu durumda yüzde 25’lik kira yükseliş sınırının meskenler için geçerli olduğuna vurgu yapan Heper, iş yerleri için bu maddenin uygulanmayacağını belirtti.

Heper, kira artış sınırının 11 Haziran 2022’de uygulamaya alındığını da belirtti.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya