Emlak Haberleri

Konut kredisi faiz oranları arttı!

Merkez Bankası verilerine göre konut kredisi faiz oranları 28 Ocak haftasında 24 baz puan düşerek yüzde 17,94 oldu. Konut kredisi kullanımında da artış görülüyor. 
Bankalar ihtiyaç kredisi faiz oranlarında 2021’de Kasım ayı sonuna kadar ortalama yüzde 22-23 seviyelerinde faiz uygularken Aralık ayıyla beraber ihtiyaç kredisi faiz oranlarında yükseliş hızlanmış ve yeni yılın haftalarında yüzde 32,20 ile üç senenin zirvesini görmüştü.

11 Ocak 2019 haftasında ihtiyaç kredisi faizi yüzde 32,75 seviyesinde gerçekleşmişti. Bu sene 14 Ocak haftasından sonra gerileyen ihtiyaç kredisi faiz oranı tekrar yönünü yukarıya çevirdi. Merkez Bankası verilerine göre, bankaların ihtiyaç kredisine uyguladıkları senelik faiz oranı yüzde 31,50 seviyesine yükseldi. Getiğimiz senenin son ayında bankaların bilanço iyileştirme operasyonlarının atlatılmasının ardından kredi faizleri düşüşe başlamıştı.

Merkez Bankası verilerine göre konut kredisi faiz oranları ise 28 Ocak haftasında 24 baz puan düşerek yüzde 17,94 oldu. Konut kredisi kullanımında da artış görülüyor.

BDDK verilerine göre 28 Ocak haftasında konut kredisi bakiyesi 300 milyar 651 milyon TL’ye çıktı.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya