Ekonomi

Konut kredisi faizlerinde fırsat!

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyenler güncel faiz oranlarını araştırıyor. İşte Halk Bankası, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Akbank, İNG, TEB, Denizbank güncel konut kredi faiz oranı…

Konut kredisi çekerek ev almak isteyen vatandaşlar bankaların Nisan ayı ile birlikte duyurduğu kredi faiz oranlarını inceliyor. Takvim’de yer alan habere göre; Nisan ayının ortasına geldiğimiz şu günlerde bankalar yeni kampanyalarını duyururken bazıları da faiz oranlarını da güncelledi. Bu noktada, ev almak isteyenler ve ilan sitelerinden ev bakanlar güncel konut kredisi faiz oranlarındaki son durumu detaylı bir şekilde merak ediyor.

Ev almak isteyenler sık sık bankaların hesaplama araçları üzerinden konut kredisi faiz oranlarını hesaplıyor ve ona göre planlar yapıyor. Çoğu kişi de en uygun faizi veren bankaya başvuru yapıyor. İlan sitelerinde ev bakanlar özellikle yeni ayın gelmesiyle konut kredisindeki faiz oranlarını merakla araştırıyor. İşte Halk Bankası, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Akbank, İNG, TEB, Denizbank güncel konut kredi faiz oranı…

Konut kredisi faizlerinde bahar fırsatı!

Konut kredisi faizlerinde bahar fırsatı!

Konut kredisi faizlerinde bahar fırsatı!

KONUT KREDİSİ NASIL ALINIR?

Konut kredisi kullanmak isteyenlerin satın almak istedikleri konutun tapusu ile kredi kullanmak istedikleri bankanın şubesini ziyaret etmeleri gerekiyor. Banka başvuru işleminde ilk olarak konut kredisi başvuru formu dolduruluyor. Daha sonra kimlik numarası bilgisi ile kredi notu ve kredi sicili sorgulaması yapılarak kredi için uygunluğunuz değerlendiriliyor. Yeterli bulunması halinde banka konut kredisi ekspertiz ücreti talep eder ve bu ücreti ödemeniz durumunda konut kredisi eksper raporu çıkartılıp konutun değeri belirlenerek bu değer üzerinden maksimum yüzde 80 oranında kredi kullanılabiliyor. Geriye kalan yüzde 20 ‘lik tutar ise konut kredisi peşinatı olarak sizden tahsil edilir. Genelde konut kredisi onay süresi 3-4 iş günü arasında değişirken, konut kredisi ekspertiz işlemi daha kısa sürede tamamlanırsa 1-2 gün içinde dahi yapılabiliyor.

Daha sonra banka satış sürecini başlatıyor ve tapu dairesinden randevu alıp bankanın avukatıyla birlikte konut kredisi çekmek isteyen kişi ile satışı yapacak olan kişi ile beraber tapuya gidilip satış gerçekleşiyor. Banka avukatı bu sırada tapu kütüğü kaydına banka adına tapuya ipotek şerhi koyduruyor ve konut kredisi borcu silinene kadar tapuya ipotek şerhi uyguluyor.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya