Emlak Haberleri

Konut kredisi faizlerindeki indirim ev fiyatlarını artırdı

Ünlü Emlak Müşaviri Salim Taşçı, konut kredilerinde faiz oranlarının düşmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Taşçı, Türkiye’de ne zaman konut kredileri ucuzlasa hemen sonrasında konut fiyatlarının yükseldiğini, haksız zam fırtınası estiğini belirtti…

Gayrimenkul kredilerinin düşürülmesiyle ilgili konuşan ünlü emlak müşaviri Salim Taşçı, gayrimenkul sektörü adına sevindirici bir adım olduğunu söyledi.

Hükümetin ekonomiyi canlandırabilmek için kamu bankalarının sınırlı kaynakları üzerinden konut, taşıt ve turizm kredilerini olağanüstü düzeyde ucuzlatmasına emlak sektöründen açıklama yapıldı. Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre; ünlü Emlak Müşaviri Salim Taşçı, konut kredilerinde faiz oranlarının düşmesiyle beraber emlak piyasasında en az yüzde 75 oranında canlanmaolacağını öngördüklerini belirtti.

Taşçı,“Bu iş bize para kazandırır, ama işsize çare olmaz. Keşke sanayiye kredi açılsaydı” dedi.

KENDİ AYAĞIMA SIKARIM

Gayrimenkul satışlarının artması sebebiyle yatırımcılarla birlikte emlak müşavirliği yapan meslektaşlarının kazancının da doğal olarak artacağına dikkat çeken Taşçı, “Kredilerin ucuzlaması sektörümüz adına sevindirici olabilir. Ancak ülkenin ihtiyacı bu değil. Bu iş bize para kazandırır ama işsizin derdine çare olmaz.

Keşke bu kadar ucuz krediler tuğla ekonomisine değil de işsize iş sağlayan sanayiciye, girişimciye verilseydi. Gençlerimiz, aile babalarıiye konuştu.

Geçmişte belediye başkanlığı ve Uluslararası Emlak Uzmanları  ikinci başkanlığı gibi görevler yapan ve ‘Bankayı portakal gibi sattım’ kitabı dahil 16 kitabı yayımlanan ünlü Emlak Müşaviri Salim Taşçı, yeni kredi paketine ilişkin şöyle konuştu:

-Mesele hak ve adalet olduğu zaman kendi ayağıma kurşun sıkmaktan çekinmem. Ben bir emlak müşaviriyim. Konutta faizler düşer, vade uzar, kredi ucuzlarsa satışlar artar. Bu sayede benim de işlerim açılır, daha çok para kazanırım. Ancak bir de hak var, adalet var.

-İşsizlik almış yürümüşken, üretim ve istihdam sağlayacak yatırımlara ihtiyaç varken, ‘iyi oldu, daha çok para kazanacağız’ diyemem. Kendi ayağıma kurşun sıkıyor olsam da gerçekleri söylüyorum. Sınırlı kaynakları sanayi yerine ölü tuğla ekonomisine akıtmak doğru değil.

-Kaynakları yıllarca tuğla ekonomisine akıtmanın acısını zaten hep birlikte çektik. Bu paketin de açısını ileride çekeceğiz. Bu paket sadece inşaat sektörünü hareketlendirir. Milyonlarca işsize iş sağlamaz, üretimi artırmaz, ihracatı ayağa kaldırmaz, döviz kazandırmaz. Yazık olur.

Kredi ucuzladı konuta zam geldi

Salim Taşçı, Türkiye’de ne zaman konut kredileri ucuzlasa hemen sonrasında konut fiyatlarının yükseldiğini, haksız zam fırtınası estiğini ifade etti.

Pandemiyle birlikte özellikle sahil şehirlerindeki daire ve villa kiralarının yüzde 15-25 artığını dile getirdi. Taşçı, ucuz kredi paketinin açıkalnmasından hemen sonra da mal sahiplerinin konutlarınaın fiyatlarına yüzde 25’lere varan oranlarda zam yapmaya başladıklarına vurgu yaptı.

Taşçı, salgınla birlikte Ticaret Bakanlığı bünyesinde kurulan ve piyasadaki fahiş fiyat artışlarını takip edip ceza uygulayan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun konut zamlarını da incelemesi gerektiğini belirtti.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya