Emlak Haberleri

Konut piyasasında neler oluyor?

Türkiye’nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, kendi Twitter hesabından 20 yıldır dinlediği ev yalanlarını yazdı. Konut piyasasında neler oluyor? Rakamlar ne diyor?  İşte o rakamlar ve Tebernüş Kireçci’nin konuyla ilgili twitleri…

AB İstatistik Ofisi (Eurostat)  2021 ve 2022 yılının ilk çeyrekleri arasında konut ve kira fiyatlarının yıllık ne kadar yükseldiğini geçtiğimiz günlerde açıklamıştı.

Euronews’in aktardığına göre, Avrupa’da 2021 ve 2022 yılının ilk çeyrekleri arasında konut fiyatları en çok Türkiye’de arttı. Türkiye’deki artış yıllık yüzde 110 şeklinde olurken Avrupa Birliği’nde (AB) bu oran yüzde 10 oldu.

Açıklanan resmi verilere göre kira fiyatlarında ise artış sınırlı kaldı. Aynı dönemde Türkiye’de yıllık kira artışı yüzde 15,4 şeklinde olurken AB’de yüzde 1,4 oldu.

2022 yılının ilk çeyreğinde geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre Türkiye’de ev fiyatları yüzde 110 artış gösterdi. Merakla beklenen verilere göre, ikinci sıradaki Çekya’da yıllık artış yüzde 25; 27 şeklinde olurken, AB ülkesinin ortalaması da yüzde 10,5. oldu.

Türkiye’nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, kendi Twitter hesabı http://twitter.com/TebernKireci1’den 20 yıldır dinlediği ev yalanlarını yazdı.

İşte Tebernüş Kireçci’nin o twitleri…

Tebernüş Kireçci, 20 yıldır dinlediğim ev yalanları başlıklı twitinde 

– “Ev fiyatları yarıya düşecek dolar 2 katına çıkacak. 1 ev alacağınız parayla 2 ev alırsınız.

– İnsanlar krediyle ev alıyor. Borcu ödeyemeyecek. Evler bankalara geçecek. Bankalar konut zengini olacak.

– Bu eve bu para verilmez.

Başka?”  ifadelerini kullandı.

Takipçilerinden bir tanesinin “Bunlardan biri gerçek olursa bu twiti mi silersiniz yoksa ben yanıldım deyip özür mü dilersiniz? Neticede sizin öngörülerinize güvenip işlem yapanlar var. Bana göre keskin sözlere gerek yok, her şeyin olma ihtimali var.” twitine de yanıt veren Tebernüş Kireçci, “Beyefendi ben hayatta mesaj silmem. Bu işi takipçi kasmak için yapmıyorum. Bu işlere ayıracak vaktim de yok. Siz başkaları ile karıştırdınız. Kesin bir şey söylemiyorum. 20 yıldır duyduklarımı yazdım.” yanıtını verdi.

Başka bir takipçisinin “Ev mi altın mı sen ev diyorsun, ben altın.. Altın bazında evler yüzde 50 düşecek” twitine de yanıt veren Tebernüş Kireçci “Altın fiyatları büyük baskı altında. O baskı kırılırsa dediğiniz olur. Kırılmazsa bahsettiğiniz yükseliş gerçekleşmez.” ifadelerini kullandı.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya