Emlak Haberleri

Konut satışında yeni şartların da yer aldığı düzenleme ile ilgili neler netleşti?

Tüketicilerin korunmasına ilişkin tedbirlerin alınmasını içeren kanun teklifi Meclis Genel Kurulu tarafından kabul edildi. Peki konut satışında yeni şartların da yer aldığı düzenleme ile ilgili neler netleşti? İşte ayrıntılar…

Tüketicilerin korunmasına yönelik adımlar atılmaya başlandı. Meclis Genel Kurulu tüketicilerin korunmasına ilişkin yasayı onayladı. Söz konusu karar kapsamında, Tüketici Hakem Heyetlerinin tekrardan yapılandırılmasından ön ödemeli satışı gerçekleşen konutlara kadar pek çok yeni düzenleme yer alıyor.

Konut satışı işlemlerinde yeni koşullar geliyor. Teslim süresi azami 48 ay olacak. Yasalaşan teklife göre tüketicilere ön ödemeli olarak satışı yapılan konutun teslim süresi 48 ayı doldurmayacak.

Devre tatil sözleşmelerinde sadece kat mülkiyeti kanununda dorultusunda istenilen esaslar dikkate alınacak ve sözleşmelerde azami süre 10 sene olacak. 10 sene sonunda sözleşme alıcı tarafından feshedilebilecek. Cayma süresi içinde kredi borcunun tamamını erken ödeyenler tahsis ücreti ödemesi yapmayacak. Ön ödemeli devre tatil satışlarında ise yasakla olacak.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, tüketici hakem heyetleri daha etkili hizmet için yeniden yapılandırılacak. Tüketici hakem heyetine başvurulardaki üst sınır uyuşmazlık durumunda 15 bin Türk Lirası’ndan 30 bin Türk Lirasına yükseltilecek. Öte yandan teklifte ekonomik ömrü doldurulmamış ürünlerin yazılım, donanım veya fiziki özelliklerinde iyileştirme gerçekleştirilirek tekrar ekonomiye kazandırılmasına ilişkin düzenleme de bulunuyor. Düzenleme kapsamında tanımı yapılan yenilenmiş ürünün hangi tüketiciler tarafından ne şartlarda satılabileceğine yönelik hususlar belirlendi.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya