Emlak Haberleri

Konut satışları artışta!

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkan Erdal Eren, konut sektöründe arz talep dengesizliğinin artarak sürdüğüne dikkat çekti ve yeni konut satışlarının yavaşladığını aktardı…

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkan Erdal Eren, dün açıklanan Haziran 2022 konut satış istatistiklerine ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Erdal Eren, yalnızca konut satışlarını değil inşaat sektörünün son durumunu da değerlendirdi.

Erdal Eren, geçtiğimiz seneye oranla inşaat maliyet endeksinde Mayıs ayı için yüzde 105 oranında yükseliş açıklanmasına rağmen, kamu altyapı yatırımlarında önemli bir gider olan enerji ve malzeme maliyetlerindeki artış oranının yaklaşık olarak yüzde 145 olduğunu belirtti.

Peki Türkiye Müteahhitler Birliği Başkan Erdal Eren, konut satışlarına ve inşaat sektöründeki son duruma ilişkin hangi açıklamalarda bulundu? İşte Erdal Eren’in o açıklamaları…

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkan Erdal Eren, konuyla ilgili açıklamasında kamu altyapı yatırımlarında önemli bir gider olan enerji ve malzeme maliyetlerindeki artış oranının yaklaşık olarak yüzde 145 olduğunu dile getirerek, “İşçiliğin yüzde 44 oranında kalmasından dolayı malzemedeki artış bir oranda sübvanse edildi” açıklamasında bulundu.
“Bu artışları kompanse edecek bir fiyat artışı olmadığı için meslektaşlarımız yatırımlarını olabildiğince yavaş, olabildiğince zorlanarak yapmaya çalışıyorlar” diyen Erdal Eren, inşaat sektörünün, gerek konut sektöründe, ancak ağırlıklı olarak kamu altyapı yatırımlarında kamuya yaptığı işleri banka kredileri ile finanse etmeye çalıştığını belirtti ve bunun sürdürülebilir olmadığını dile getirdi.

Bloomberg HT’de yer alan habere göre; Erdal Eren, ev satışlarında yaşanana artışla ilgili olarak, konut sektöründe arz talep dengesizliğinin artarak devam ettiğine vurgu yaparak, “Konut üreticileri gerek finansman, gerek de başta akaryakıt olmak üzere malzeme fiyatlarındaki aşırı maliyet artışı nedeniyle yeni konut projelerinde konut üretmekte zorlanıyorlar” ifadelerini kullandı.

Haziran’da 150 bin konutun satıldığını aktaran Eren, “Burada bizi ilgilendiren sevimsiz kısım bunların maksimum yüzde 28’inin ilk el konut satışı olması. Yeni konut alma hususunda yavaşlama var” açıklamasında bulundu ve hem yeni konut üretiminde geride olunduğunu hem de fiyat artışları nedeniyle yeni konut almaktan geri durulduğunu aktardı.

İnşaat sektöründe senenin başından beri yüzde 7’lik bir daralma olduğunun altını çizen Eren, bu durumdan endişeli olduklarına da dikkat çekti.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya