Emlak Haberleri

Konut sektöründe KDV sistemi değişiyor!

Konut sektöründe KDV sistemi sil baştan değişiyor. Sistemde sadeleşme yapılırken uygulanan KDV oranları da değişiyor. Peki konut sektöründeki yeni KDV sistemiyle neler değişecek? Sektör rahatlayacak mı? İşte ayrıntılar…

Konut sektöründe KDV sistemi sil baştan değişiyor. Sistemde sadeleştirmelere yönelinirken, 150 metrekareden büyük dairelerde fazla KDV yükü azaltılıyor. Şu anki sistem kapsamında evlerde KDV sisteminde oranlar 150 metrekare büyüklüğe kadar yüzde 1 ile 8 arasında, 150 metrekareden daha büyükler içinse yüzde 18 şeklinde değişiyor.

Daire 150 metrekarelik büyüklüğe sahipse yüzde 8 KDV ödemesi yapılırken, büyüklük 150’yi geçterek 151 metrekareye ulaştığında KDV oranı yüzde 18 oluyor. Bu durumda da hem tüketicilerden hem de sektörden şikayetleri getiriyordu.

Peki konut sektöründeki yeni KDV sistemiyle neler değişecek? Sektör rahatlayacak mı? İşte ayrıntılar…

Konut sektörüne yeni KDV sistemi

Yeni modelle 151 metrekarelik bir daire için ikili KDV sisteminin aynı anda kullanılacağı belirtiliyor. Buna göre, 150 metrekarelik büyüklüğe kadar yüzde 8, 150 metrekareyi aşan dairelerde 1 metrekare için de yüzde 18 KDV uygulaması yapılacak.

Hürriyet’ten Neşe Karanfil’in haberine göre; örneğin 1 milyon TL’lik 150 metrekare büyüklüğe sahip ev için 80 bin TL KDV ödemesi yapılırken, 151 metrekare büyüklükteki ev için 180 bin TL KDV ödemesi yapılıyor.

Yeni sistemle 1 metrekare büyüklüğündeki bölüm, yüzde 18 oranından vergiye tabi tutulacak. Bu oranda da ödenecek vergi 1.192 TL olacak. Kalan kısım yine yüzde 8 oranından hesaplanacak. Böylece konuta getirilecek yeni KDV modeli ile birlikte ödenmesi gereken miktar 80 bin 656 TL olacak.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya