Emlak Haberleri

Konut sektöründe yeni düzenleme fiyatları uçuracak!

İnternetten gayrimenkul satışına ve kiralamaya yeni düzenleme geldi. Sektör temsilcileri bu düzenlemenin konut fiyatlarını uçuracağına dikkat çekti…

İnternete menkul ya da gayrimenkulünü satmak veya kiralamak için ilan veren kişilerin bütün kimlik bilgileri ve satılması durumunda gerçek satış bedellerinin 1 ay içinde Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) bildirilmesine ilişkin yeni düzenleme yapıldı. Yeni düzenleme internetten gayrimenkul satış pazarında dengeleri bozdu.

Bu düzenlemenin ardından internetteki binlerce satılık ev ilandan çekildi. Düzenlemeyle ev fiyatlarında yeni bir zam yağmurunun yaşanması tedirginliği başladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı GİB’in Resmi Gazete’de yayımlanan 538 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre konutunu, arsasını, tarlasını, arabasını veya cep telefonu gibi kişisel eşyasını satmak için internete ilan verenlerin adı, soyadı, TC numarasının, yabancı ise yabancı kimlik numarasının artık direkt GİB’e bildirimi yapılacak.

Peki düzenleme ev fiyatlarını artırır mı düşürür mü? İşte merak edilen o ayrıntılar…

Ankara Emlakçılar Odası Başkanı Hakan Akçam, tebliğin yayınlanmasıyla beraber 10 bini aşkın ev ilanının internet satışından kaldırıldığının altının çizdi. Akçam, yükselen satış maliyeti sebebiyle yeni bir zam dalgasının yaşanacağına vurgu yaptı.

KONUT FİYATLARI UÇACAK

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in aktardığına göre; Emlak Müşaviri Salim Taşçı, yeni tebliğin konutta büyük fiyat yükselişlerine ve satışların merpen altı hale gelmesine sebep olacağına dikkat çekti. “Belediye rayici diyelim ki 200 bin lira olan bir konut internet ilanıyla 2 milyon liraya satılırsa alıcı ve satıcı toplamda 8 bin lira yerine 80 bin lira harç ödeyecek. Konut 5 yıldan erken satılmışsa Gelir Vergisi de doğacak” açıklamasında bulunan Salim Taşçı, bu maliyetlerin ev fiyatlarına dahil edileceğinı, bu nedenle fiyatların uçacağını aktardı.

Taşçı, vergi ve harç düşürülmezse bu düzenlemenin faydadan çok zarar getireceğinin de altını çizdi.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya