Emlak Haberleri

Konut sektöründeki fiyat krizi tam gaz devam!

Konut sektöründeki fiyat krizi tam gaz devam ediyor. Kiralık ve satılık konut fiyatları pandemi, kentsel dönüşüm ve stok yetersizliği sebebiyle uçuşa geçti. Peki konut fiyatlarındaki artış devam edecek mi? Sektörü neler bekliyor? 

Kiralık ve satılık konut fiyatları pandemi, kentsel dönüşüm ve stok yetersizliği nedeniyle tavan yaptı. İstanbul genelinde de konut kiralarının uçtuğu görülüyor. Kiralık konut arayab kişiler kiraların düşüğ düşmeyeceğini merak ediyor. Megakent İstanbul’da ev kiraları konumlara göre değişerek, yükselişlerini sürdürüyor. Bu kapsamda 3 ilçedeki konut kiraları karşılaştırıldı.

Konut fiyatlarında olan bu fahiş artışlar ev sahibi olmak isteyenleri zor duruma düşürüyor. Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksacom’un yayınladığı verilere göre; Türkiye’deki ev fiyatlarında senelik değer yükselişi yüzde 63’e ulaştı.

Peki İstanbul’daki konut kiralarında son durum ne? Kağıhane, Alibeyköy ve Gaziosmanpaşa’da kiralar ne kadar oldu? İstanbul’daki konut kiraları ucuzlayacak mı?

İstanbul Alibeyköy’de en düşük kiralık konutun fiyatı 3 bin TL olurak belirlenirken, ortalama ara kat bir konut 5 bin TL oldu. Sitede bulunan en ucuz konut içinse 8 bin 500 TL kira isteniyor.

Emlakçı Metin Kaplan konuyla ilgili konuştu. Alibeyköy’de emlakçılık faaliyeti sürdüren Kaplan, “İstanbul’da inşaat maliyetleri bu kadar yüksek olduğundan dolayı fiyatların düşme gibi bir lüksünün olacağını tahmin etmiyorum. Keşke bu fiyatlarda kalabilse” diye konuştu.

Megakent İstanbul’un bilindik ilçelerinden Gaziosmanpaşa’da en ucuz evin kirası 1.000 TL. Ortalama ara kat bir ev için ise 2 bin 700 TL kira isteniyor. İlçede yer alan sitelerde en ucuz konut kirası ise 4 bin 500 TL olarak belirlendi.

Gaziosmanpaşa’da emlakçılık faaliyeti sürdüren emlakçı Alper İşler, konuyla ilgili “Konut stoğunun aslında artması ile alakalı konut stoğu artarsa haliyle talebi karşılar. Karşıladıktan sonra kiralar belli bir süre durur. Gaziosmanpaşa’da büyük bir kentsel dönüşüm var. Yaklaşık 12 kentsel dönüşüm bölgesi var.” diye konuştu.

Kağıthane ilçesinde en düşük kira bedeli1.500 TL olurken, ara katta bulunan bir konutun ortalama kira fiyatı 4 bin TL olarak belirlendi. İlçede yer alan konut sitlerinde ise en ucuz kira fiyatı 7 bin TL oldu.

Kağıthane’de emlakçılık faaliyetinde bulunan emlakçı Çoşkun Aktaş, “Yoğun vaziyette üniversitelerin olması öğrencilerin arz talebe göre yeni yapılaşma olmadığından yeni binalar yapılmadığından kiralar arttı. Kiralamak isteyenler ucuza bulmak istiyor” açıklamasında bulundu.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya