Emlak Haberleri

Konut sektörünü neler bekliyor?

Son günlerde fahiş rakamların görüldüğü konut fiyatları gündemden düşmüyor. KONUTDER Başkanı Altan Elmas, konut fiyatlarıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

KONUTDER Başkanı Altan Elmas, konut fiyatlarıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Son günlerde fahiş rakamların görüldüğü konut fiyatları gündemden düşmüyor. Gerek satılık gerekse kiralık konutlarda fiyat artışı durdurulamıyor.

KONUTDER Başkanı Altan Elmas, konut fiyatlarındaki yükselişler sebebiyle kira krizi yaşandığının altını çizdi ve konut fiyatlarıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Peki konut fiyatları düşecek mi? Konut sektörünü neler bekliyor? İşte Altan Elmas’ın o açıklamaları…

Konut fiyatlarında yaşanan yükselişin ağırlıklı şekilde maliyet fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığının altını çizen Altan Elmas, “Konut fiyatlarının artması gündem oluyor. Bu çok doğal çünkü enflasyon tüm dünyanın gündemi” dedi ve Türkiye’de de ciddi bir enflasyon olduğunu vurguladı.

Bu durumda da ev fiyatlarının yükselme beklenmemesinin doğru olmadığını dile getiren Elmas, “2019 yılından itibaren konut fiyatlarının yavaş yavaş yükseldiğini görüyoruz. Çünkü inşaat maliyetleri yükselmeye başladı o tarihten itibaren buna paralel olarak da konut fiyatları arttı” açıklamasında bulunarak; Mart ayında neden yüzde 15 sorusuna su yanıtı verdi:

Şubat’ta savaş öncesi 750 dolara aldıkları demirin 920 dolara alınmaya başladığına vurgu yapan Elmas, dolar bazında yüzde 20 artış olduğunun altını çizdi.

“Bunu yalnız inşaat demiri olarak görmemek gerek” diyen Elmas, demir ve çilik türevlerinin çok yükseldiğini, inşaatlarda batarya ve radyatör gibi yüzde 35-40 oranında çelik ürünü olduğunu aktardı.

ARZ ŞOKU YAŞANIYOR

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın bütün emtia fiyatlarında artışa neden olduğuna dikkat çeken Elmas, 2021’in başından itibarende ciddi bir konut arz şokunun yaşandığını dile getirdi.

Yazın toplu taleplerin ortaya çıktığına fakat 3 senedir konut üretiminin normal şartlarda yapılamadığına vurgu yapan Elmas, konuyla ilgili açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

İşletme sermayelerinde de sorunla karşılaşıldığını belirten Elmas, 3 ay önce bir TIR demirin 450 bin TL’ye alınırken şimdi 1.5 milyon TL’ye alındığına vurgu yaptı. Elmas, ev fiyatlarındaki yükselişte yabancıya satışların önemli bir payı olmadığını belirtti.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya