Emlak Haberleri

Konut sektörünü yeni düzenleme ile birlikte neler bekliyor? İşte ayrıntılar…

Son düzenlemeyle fiyatı 10 milyon TL’yi geçen evlere kredi sağlanmazken, fiyatı 2 milyondan düşük olan dairelere sağlanan destek yüzde 90’a yükseltildi. Peki sektör temsilcileri konut sektörüyle ilgili neler diyor? Konut sektörünü yeni düzenleme ile birlikte neler bekliyor? İşte ayrıntılar…

2022 yılı konut satışları kapsamında hareketli geçiyor. Bu senenin ilk 5 ayında konut satışları 2021 yılının aynı dönemine göre yüzde 37.7 otanında arttı ve 575 bin 889 oldu. Sene sonunda satış adetlerinin geçen yılın üstüne çıkarak 1.5 milyon adete ulaşması öngörülüyor. Sektörde satış hareketliliği devam ederken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından konut kredilerine yönelik kısıtlama hayata geçirildi.

Yeni uygulama ile beraber fiyatı 10 milyon liradan fazla olan konutlar için kredi verilmezken, fiyatı 5 milyon ile 10 milyon lira olan A enerji sınıfı yeni konutlarda 3.5 milyon TL, ikinci el konutlara ise 2.5 milyon lira kredi imkanı sağlanacağı belirtildi. Düzenlemede fiyatı 2 milyon liradan düşük olan yeni konutlar için verilen destek de yükseltildi. Birinci el konutlarda verilen kredi desteğinin yüzde 90’a yükseltilmesiyle sektörde ikinci yarıdan itibaren üretimin alt ve orta gelire yönelik projelere kayabileceğine dikkat çekiliyor.

Peki sektör temsilcileri konut sektörüyle ilgili neler diyor? Konut sektörünü yeni düzenleme ile birlikte neler bekliyor? İşte ayrıntılar…

2022’nin ikinci yarısıyla ilgili görüşlerini belirten Dekar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu, “Satış anlamında bu yılın ilk yarısı iyi geçti. Firma olarak yeni projeleri satışa çıkardık. Kredi kısıtlamalarına rağmen, ikinci yarının da satış anlamında iyi geçeceğini düşünüyoruz” dedi ve yüzde 90’a ulaşan kredi teşvikleriyle  orta ve alt gelir gurubuna yönelik üretimin artırılmasının hedeflendiğini vurguladı. Bu alana kayma olacağının altını çizen Salih Kuzu, “Burada daha küçük daireler öne çıkacak. Şirketler, maliyetleri düşürmek ve belli limitler içinde kalmak için projelerini gözden geçirecek” dedi. Kuzu, projelerin revize edilmesi ve yeni projeler için en az 6 ay ile 1 sene süreye ihtiyaç olduğunu aktardı.

Aynı zamanda yüksek maliyetler sebebiyle ev fiyatlarının arttığını, bununda sorunlara neden olduğunu dile getiren Kuzu, “Bunun için maliyetlerin dengelenmesi lazım. İkincisi arsa üretimi olmalı” diye konuştu ve şehir içinde arsa kalmadığına, maliyetlerin içinde arsanın yüzde 50’ye çıkmasıyla ucuz konu üretmenin imkansız hale geldiğine vurgu yaptı. Kuzu, “Arsa fiyatını biraz düşürüp, maliyetlerde de bir gerileme olursa yeni konut üretiminde tekrar bir canlanma olabilir” açıklamasında bulundu.

Dünya’dan Leyla İlhan’ın haberine göre; İlk yarının 4 şantiyeleri olan firmaları için iyi geçtiğine dikkat çeken Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya da sene sonuna kadar  İstanbul’da içinde 1650 konut olan 2 tane daha projeyi satışa sunacaklarının altını çizerek, “Ancak piyasa genelinde inşaat yapan yok. Arsa ve inşaat maliyetleri yüksek. Bankalar inşaat sektörüne kredi vermiyor” dedi ve konut üretimi için alım gücünün yükseltilmesinin gerekli olduğunu belirtti.

2022’nin ikinci döneminde de ilk yarı gibi yüksek satış adetlerinin görülmesini beklediklerinin altını çizen İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) ve Teknik Yapı Başkanı Nazmi Durbakayım, satış rakamlarının sene sonunda 1 milyon 500 bin adetlere ulaşabileceğini vurguladı. Durbakayım, yeni projeler için firmaların hazırlıklarına devam ettiğine dikkat çekti.

ALT VE ORTA GELİR GRUBU İÇİN ÜRETİM NASIL YÜKSELİR?

– Konut kredilerinde fiyatı 2 milyon liranın altında olan yeni projelere verilen kredi yüzde 90’a yükseltildi. Bu düzenlemenin 2 milyon lira altı üretimi artırması öngörülüyor.

– Orta ve alt gelir gruba yönelik konut üretimine, 6 ay ile 1 yıl sene içinde başlanacak.

– Yükselen maliyetler sebebiyle yeni konutlar daha küçük metrekare şeklinde inşa edilecek.

– Alt ve orta gelir grubuna yönelik üretimin yükselmesi için devletin arsa üretmesi, arsa ve malzeme maliyetlerindeki yükselişi durdurması gerekli.

İNŞAATTA KALİTE ARTACAK

Sektör temsilcileri kredi düzenlemesiyle beraber fiyatlarda bir düşüş olmayacağına, fakat, yatırımlık alımlarda bir gerileme olabileceğine dikkat çekiyor. Özellikle üst gelir gurubunda yapılan sınırlama sebebiyle, şirketlerin kendi bünyelerinde yeni finansman modelleri geliştireceğine, alıcıların da daha fazla özkaynak kullanılacağının altı çiziliyor. Kredi kısıtlamasının fiyatı 5 ile 10 milyon lira arasındaki yüksek fiyatlı evleri etkilediğine vurgu yapan Mahmut Dereli, bunların tüm satışlar içindeki payının yüzde 5 olduğuna dikkat çekti ve 1 milyon ile 2 milyon lira arasında konutlarda kredi kullanımının daha yaygın olduğunu aktardı.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya