Emlak Haberleri

Konut sitelerinde oy değişikliği yapılabilir mi?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde sitelerde ortak alan değişikliği yapılmasını ve bu değişikliğin kaç oyla yapılabileceğini kaleme aldı. İşte Tamer Heper’in o yazısı..

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde konut sitelerinde ortak alan değişikliği yapılmasını ve bu değişikliğin kaç oyla yapılabileceğini kaleme aldı. 

Tamer Heper’e bir okuyucusu üç bloklu bir sitede oturduğunu, sitenin ana giriş kapısının araç girişine kapatılmasının ve böylece yerinin değiştirilmesinin istendiğini belirtti. Okuyucu böyle bir ortak alan değişikliğinin yapılması için ne kadar oranda oy çokluğunun gerekli olduğu sorusunu yöneltti.

Peki konut sitelerinde ortak alanlarda bu şekilde bir değişiklik yapılabilir mi? İşte Tamer Heper’in o soruya verdiği yanıt…

Konuya ilgili verdiği yanıtta iki unsuru ayırıp açıklamaya gerek duyduğuna dikkat çeken Tamer Heper, sitedeki giriş kapısının değişitirilmesi için nisapla karar alınmasının gerekli olmadığını, bu durumun haklı bir sebebi varsa bu değişikliğin yapılabileceğini belirtti. Heper, burada sadece giriş kapısının başka bir amaçla yapılan bir ortak alanı işgal etmemesinin ya da bağımsız bölüme zarar vermemesinin gerekli olduğunu dile getirdi.

***

Bu kaydırmanın başka bir ortak alanının kullanımını değiştirip değiştirmediğiyle ilgili konuşan Heper, eğer iptal edilecek oaln bir başka amaca ilişkin düzenlenmemişse kullanım amacının değiştirilemeyeceğini altını çizdi. Heper, örnek vermek gerekirse, projede bahçe şeklinde düzenlenen alanın otoparka çevrilemeyeceğine dikkat çekti.

Bu ya da benzer durum ve işlerde bütün bağımsız bölüm maliklerinin imzasının gerektiğine vurgu yapan Heper, giriş kapısının yerinin değiştirilmesinin ortak alandaki kullanım amacını değiştirecekse bunun yasaya aykırı olduğunu belirtti. Bu durumda yasallığın tespit edilmesi amacıyla projenin incelenmesinin gerekli olduğunu dile getiren Heper, nihai kararın da buna göre verilmesi gerekir.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya