Emlak Haberleri

Konut sorunu nasıl çözülecek?

Konut krizinin çözüme kavuşması için yeni formüllerden biri boş arsaların kullanılması olarak gündeme geldi. Müteahhitler ise, büyük kentlerse arsa bulmanın ve yeni inşaata başlanmasının zor olduğunu belirtiyor. 

Kiralık ve satılık konut piyasasında yaşanan sorunlar, memurundan öğrencisine işçisinden emeklisine kadar tüm vatandaşları etkiliyor ve endişe yaratıyor. Piyasada şu an kiralık ev ve uygun fiyatlı satılık ev bulmak oldukça zor. Son olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da kiralarda yaşanan yükselişi engellemek amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı’nın da içinde olduğu bir çalışma yürültüğünü duyurdu. Çalışmanın iki hafta içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması öngörülüyor.

Diğer taraftan Murat Kurum geçtiğimiz gün gerçekleştirdiği bir açıklamada vatandaşlara yeni konut üretebilmesi için Hazine arazilerinin satışına başlanacağını belirtti. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de geçen günlerde mahalle aralarındaki arsalara dikkat çekerek, konut sorunun çözülmesi için hareke geçileceğini duyurdu.

Peki konut sorunu nasıl çözülecek? Boş arsa bulmak ve uygun fiyata ev inşa etmek kolay mı? İşte ayrıntılar…

Deutsche Welle’den Emre Eser’in haberine göre; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İnşaat Müteahhitleri Meclis Başkanı ve İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, konuyla ilgili açıklamasında, İstanbul gibi şehirlerde boş arsa bulmanın neredeyse imkansız olduğuna dikkat çekerek, “Şu an konut sektörü farklı sorunlarla uğraşıyor. En önemli mesele artan girdi maliyetleri. Maliyetler kısa sürede çok fazla arttı. Onu imarlı arsa kıtlığı takip ediyor. Son olarak nitelikli yapı müteahhitlerinin sınıflandırılması da ayrı bir sorun. Çünkü bu sınıflandırma sırasında müteahhitlerden istenilen yetkinlikler yüzünden çok sayıda müteahhit sektörden çekildi. Bu da üretimi etkiledi. Ancak gelinen noktada zaten arsa sorunu çözülmeden harekete geçemiyorsunuz. O yüzden acil olarak imarlı arsa üretiminin gerçekleşmesi lazım” diye konuştu.

İstanbul’da mahalle aralarındaki arsalarda bina inşa eden müteahhit Oktay Açıkgöz de önce maliyetlerin, ardından da arsa sorununun yeni konut inşasında büyük engel olduğuna dikkat çekerek,  “Biz 8-10 daireli bir bina için geçen yıl mülk sahibi ile anlaştık. O zaman daire başına bana maliyeti 500 bin liraydı bu projenin. Biz inşaata başladık ancak maliyetler yerinde durmadı. 600 bin, 700 bin derken 1 milyon liraya kadar çıkıyor. Yani büyük bir belirsizlik yükü de var” ifadelerini kullandı.

“Maliyeti çözsek arsa bulamıyoruz. Arsayı bulsak maliyetler gözümüzü korkutuyor inşaata başlayamıyoruz” diye konuşan Açıkgöz, “Şişli’de yaptığımız yeni binanın hemen yanında eski bir bina var. Bina boşaltılmış durumda. Yıkılıp yenisi yapılacak. Ben teklif vermek istiyorum ama vermeye korkuyorum. Çünkü maliyetler yüzünden zarar edebilirim” açıklamasında bulundu.

İstanbul’un Fatih ilçesinde müteahhitlik faaliyetinde bulunan Aydın Köse, yapı stokunun eski olduğu Fatih gibi ilçelerde boş arsa bulma imkanının olmadığına dikkat çekiyor. Geriye sadece eski binaların yıkılarak yeninden inşa edilmesinin kaldığını dile getiren Köse, bölgedeki imar izinlerine göre bu durumun da daire sayısını çoğaltmaya izin vermediğine vurgu yapıyor.

Bölgede bulunan eski yapıların deprem tehlikesi de göz önüne alındığında bönemli bir probleme işaret ettiğinin altını çizen Köse, “Gerçekten boş arsa yok. Arsa bulsanız bu yapım maliyetleri ile yeni bina yapmak imkânsız. Ben şu an Fatih’te yaptığım bir bina için ev sahipleri ile yeniden masaya oturdum ve maliyet hesabı çıkardım. Çünkü ilk başta yaptığımız hesap çok değişti. Şimdi inşaatın sonuna yaklaştım. Ve ben bu inşaattan kâr edemeyeceğim. Zaten yüzde 20 gibi bir kâr oranı ile çalışıyor bizim gibi müteahhitler. Taahhüt ile çalışıyorsunuz. Ancak artan maliyetler tüm işlerinizi bozuyor. Şimdi durum böyle olunca bu binalar nasıl yenilenebilir?” şeklinde konuştu.

Peki bir konutun malyeti ne kadar? Konut sorunu nasıl çözülecek? Boş arsa bulmak ve uygun fiyata ev inşa etmek kolay mı? İşte ayrıntılar…

Yaklaşık 18 ay önce 100 metrekarelik bir konutun arsa hariç maliyetinin 600 bin TL olduğuna dikkat çeken İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu bugün bu maliyetin 1.2 milyon TL’ye kadar yükseldiğini vurguladı. Bugün 500 metrekarelik bir arsanın en az 7.5 milyon TL’ye satıldığını belirten Tellioğlu, “Bunun en fazla 250 metrekaresine inşaat yapabilirsiniz. 5 katlı bir bina olduğunu düşünelim ve 10 daireli olsun. 10 milyon lira inşaat bedeli ve 7.5 milyon lira arsa bedeli ile toplam maliyetimiz 17.5 milyon lira yapar. Yani daire başına maliyetimiz 1.7 milyon liranın üzerinde. Zaten bu da sürekli artıyor” diye konuştu ve bulunan arsanın her zaman istenilen gibi bir inşaata müsait olmayabildiğine de dikkat çekti.

KONUTA TALEP TAM GAZ

Artık az sayıda inşaat yapıldığını vurgulayan Aydın Köse, devam eden inşaatlardaki konular için yoğun bir talep olduğunu aktardı. “Yapılan inşaatlarda çoğu zaman daire sahipleri belli. İnsanlar kentsel dönüşüm gibi sebeplerle yeniledikleri daireler için onlarca taleple karşılaşıyor” diye konuşan Köse, o evleri almak isteyen çok kişinin olduğuna, inşaatın başında 500-600 bin TL olan bedellerin şimdi 2-3 milyon TL’yi aştığına ama yine de almak isteyenlerin olduğuna vurgu yaptı.

Şişli’de yeni bina yapan Oktay Açıkgöz de binada bulunan konutların  hepsini birden satın almak isteyenlerin bile bulunduğuna dikkat çekiyor. Açıkgöz, Talebin sürekli arttığına dikkat çeken Açıkgöz, “Uygun ve maliyeti az arsa olsa belki bu yoğunluk olmayabilir” diye konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya