Emlak Haberleri

Konut sorununda yeni çözüm!

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen konut sektöründe hem satılık hem de kiralık fiyatları her geçen gün daha da yükseliyor. İnşaat sektörü konut sorunun çözümü için İngiltere modelini önerdi. İşte detaylar…

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen konut sektöründe satılık ve kiralık fiyat artışları hız kesmeden sürerken, bu konuya çözüm için yeni bir görüş önerisi geldi.

Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği GAPAS konuyla ilgili olarak, İngiltere’de uygulanan ‘kullanım hakkı satışı’ yöntemini önerdi.

Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği Başkanı İsmail Özcan konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu an bir daire, bir ticari ünite aldığında tek tapu alındığını söyleyerek, o tapuda hem arsa payı hem de üzerinde yapılmış olan inşaattaki bağımsız bölümün olduğunu söyledi. Aslında iki farklı gayrimenkulün tek tapuda alındığını söyleyen İsmail Özcan, İngiltere modeliyle ilgili olarak, “Üzerinde bina inşaa edilen arsa mülkiyeti yine arsa sahibinde kalıyor” dedi.

Söz konusu modelde, kişiler sadece konutun yapı ömrü boyunca kullanım hakkını satın almış oluyor ve arsa mülkiyeti değişmiyor.

İngiltere modeline göre, konutu alanlar müteahhite yapım bedelini öderken yapının ömrü kadar da arsa kirası ödüyor. Kullanım hakkı alan kişi, binanın ömrü boyunca konutu çocuklarına da miras olarak bırakabiliyor

Söz konusu bu model halihazırda Türkiye’de turizm, madencilik ve tarım gibi alanlarda uygulanıyor.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya