Emlak Haberleri

Konut teslimlerinde neler değişecek?

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’yle beraber ön ödemeli konut satışlarıyla ilgili dikkat çeken ve oldukça önemli düzenlemeler hayata geçiriliyor. 

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda onay verilen Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin haftalık çalışmalarına 22 Mart 2022 Salı günü başlayacak olan Genel Kurul’da görüşülmesi planlanıyor.

Peki yeni düzenleme ile konut teslimlerinde neler değişecek? Milyonlarca ev alacak kişiyi ilgilendiren düzenleme de hangi şartlar bulunuyor? İşte o düzenlemenin tüm ayrıntıları…

Teslim süresi 48 ay olacak

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’yle beraber, ön ödemeli şekidle satışı yapılan evlerin, sözleşme kapsamında belirtilen tarihte tüketicilere tesliminin yapılması zorunlu tutulacak. Bu süre, sözleşmenin yapıldığı tarihten itibaren 48 ayı aşamayacak.

Konut projeleri kapsamında çoğu zaman evlerin teslimlerinde gecikmeler yaşanıyor ve alıcılar mağduriyetler yaşıyordu. Bu sebeple 2014’te uygulamaya alınan düzenleme kapsamında konut teslimleri için 36 ay sınırı koyulmuştu. Yeni hayata geçirilecek düzenleme ile birlikte teslim zamanının 48 aya yükseltilmesi planlanıyor. Böylece, inşaat maliyetlerinde yaşanan yükselişler sebebiyle zor günle karşı karşıya kalan müteahhitlere rahat bir nefes alma imkanı sunulacak.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya