Emlak Haberleri

Konut ve inşaat sektörüne ilişkin açıklamalar…

Emlak uzmanı Salim Taşçı, Türkiye’nin deprem kuşağında yer aldığına dikkat çekti ve “Binalar ‘imdat çığlığı’ atıyor. ‘Yıkın beni, dedeniz yaşına geldim, doğru dürüst inşaat yapın’ diye bağırıyor” şeklinde konuştu. İşte Taşçı’nın o çarpıcı açıklamaları…

Emlak uzmanı Salim Taşçı, Türkiye’de inşaat alanında son 20 senede yapılan işlemlerle ilgilim dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Salım Taşçı, millet bahçelerinden öğrenci evlerine, betonlaşmadan müteahhitlere kadar pek çok konuya değindi.

Peki Emlak uzmanı Salim Taşçı, Türkiye’de konut ve inşaat sektörüne ilişkin hangi açıklamalarda bulundu? İşte Emlak uzmanı Salim Taşçı’nın o açıklamaları.

Emlak uzmanı Salim Taşçı, milyonlarca TL harcanarak hayata geçirilen millet bahçelerinin birinci derecede SİT alanı yapılması gerektiğine vurgu yaparak, 5-6 sene sonra buraların imara açılıp konut yapılma riski olduğunu belirtti.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre; “Her yıl 1 milyon konut satılıyor. 30 yıl önce istatistik enstitüsü Türkiye’de 500 bin konut açığı var diyordu” diyen Salim Taşçı, kendisinin milyonlarca konut açığı olduğunu söylediğini belirtti. Türkiye’nin deprem kuşağında yer aldığına dikkat çeken Taşçı, “Binalar ‘imdat çığlığı’ atıyor. ‘Yıkın beni, dedeniz yaşına geldim, doğru dürüst inşaat yapın’ diye bağırıyor” şeklinde konuştu.

İstanbul ve  Ankara  ilk sırada olacak şekilde büyük şehirlerdeki yapıların ücte birinin yenilenmesinin gerekli olduğunu belirten Salim Taşçı, binaların şehrin aynası olduğunu vurguladı.

Konut satışının 1 milyonun altına düşmediğini dile getiren Taşçı, dahası hala açık olduğunu ifade etti. “Hadi bunun yarısı kiracılık vasfını kaybetmiş ev sahibi oluyor. Peki niye kiralık ev az?” dedi ve bu durumun nedeninin göç olduğunu belirtti. Kırsaldan kentlere yönelimin çok olduğunu aktaran Taşçı, bunun kiralık konut sorununu büyüttüğüne dikkat çekti.

Türkiye deki binalar için flaş açıklama! İstanbul ve Ankara daki yapılar alarm veriyor!

Müteahhitler için de düzenlemeye ihtiyaç olduğunun altını çizen Salim Taşçı, “Adam karpuz sergisi açıyor, karpuz satıyor. O gün karpuzu çok iyi sattıysa akşam ‘Ben artık müteahhitlik yapayım’ diyor. Müteahhitliğe başlıyor” diyerek bu alanda düzenlemenin şart olduğunu vurguladı.

Avrupa ülkelerinde müteahhit sayısının 12-14 bin arasında olduğunu işaret eden Taşçı, Türkiye’de 380 bin müteahhit olduğunu belirtti. Müteahhitliğin denetim altına alınması gerektiğini aktaran Taşçı, “Her isteyen istediği şekilde müteahhitlik yapmamalı. Ondan dolayı yapılaşmada kaos ortamı var” şeklinde konuşarak açıklamasını sonlandırdı.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya