Emlak Haberleri

Konut ve ticari kredilerde yeni bir düzenleme!

Hesapkurdu.com Bankacılık ve İş Geliştirme Müdürü Orhun Çağlar Atilla, konut ve ticari kredilerde yeni bir düzenlemenin kapıda olduğunu söyledi.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin açıkladığı Nisan 2022 aylık bülteninde paylaşılan verilere göre, 2022’nin Nisan ayı itibarıyla bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından kullandırılan bireysel kredi miktarının yüzde 26 artışla 1,1 milyar TL’yi aştığı görüldü.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), haziran ayının başında yayımladığı duyuruyla kredi vadelerinde düzenlemeye gitti. Buna göre 60 bin TL’lik bir ihtiyaç kredisi için aylık ortalama geri ödeme tutarı, yaklaşık 3 bin 340 TL’ye yükseliyor. BDDK, önceki haftalarda ¨Finansal İstikrarın Güçlendirilmesine Yönelik Tedbirler¨ başlığıyla bireysel kredilerdeki büyümeyi sınırlandırmaya yönelik düzenlemeler duyurdu.

Tüketici kredilerine ilişkin genel vade sınırı, bu kapsamda kredi tutarı 50 ila 100 bin TL aralığında olan krediler için 24 ay, 100 bin TL’den daha fazla olan krediler için 12 ay olarak belirlendi. Kredi ve sigortalar için online karşılaştırma platformu olan Hesapkurdu.com, BDDK düzenlemesini ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından paylaşılan güncel verileri değerlendirdi.

Hesapkurdu.com Bankacılık ve İş Geliştirme Müdürü Orhun Çağlar Atilla, düzenlemeyle 50 bin TL üzeri tüketici kredilerinde kullanılabilecek en uzun vadenin düşürülmesinin, aylık kredi taksit tutarlarına etki ettiğine dikkat çekti.

“Düzenlemeden önce tüketici kredilerinde 50 bin TL altındaki tutarlar için genel vade sınırı 36 ay, 50 bin TL üzerindeki tutarlar için ise genel vade sınırı 24 ay olarak uygulanıyordu. Örneğin, düzenlemeden önce 60 bin TL ihtiyaç kredisini 36 ay vadeyle kullanan bir kişi güncel faiz oranlarıyla aylık ortalama 2 bin 570 TL ödeyecekken, düzenlemeden sonra en fazla 24 ay vadede kullanılabilen 60 bin TL için ödenecek ortalama aylık taksit tutarı 3 bin 340 TL olacak” dedi.

4 AYDA 425 BİN KİŞİ İLK KEZ TÜKETİCİ KREDİSİ KULLANDI

TBB Risk Merkezi’nin 2022’nin Nisan ayı bülteninde paylaşılan verileri değerlendiren Atilla, raporda, Nisan 2022 itibarıyla bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından kullandırılan bireysel kredi miktarının yüzde 26 artışla 1,1 milyar TL’yi aştığının görüldüğünü söyledi. Bireysel kredilerin yüzde 44’ünü ihtiyaç kredilerinin oluşturduğunu kaydeden Atilla, bireysel kredi kullanıcısı sayısının 1 yılda 1,6 milyon artışla 36,1 milyon kişi olarak tespit edildiğini ve değişim grafiği incelendiğinde Aralık 2021’den bugüne bu sayıda yükseliş trendi görüldüğünü aktardı.

Yalnızca 2022’nin ilk 4 ayında 425 bin kişinin ilk kez tüketici kredisi kullandığını söyleyen Atilla, Hesapkurdu.com verilerinde 2021 ile 2022’nin ilk 6 ay ihtiyaç kredisi başvuruları kıyaslandığında yüzde 12’lik bir artış görüldüğünü kaydetti.

“KONUT KREDİSİ VE TİCARİ KREDİLERDE DE DÜZENLEME KAPIDA”

Kredi büyümesi artarken, indirimli fiyatları karşılaştırmanın ve en hesaplı kredi tekliflerini almanın daha da önemli olduğunu söyleyen Atilla, BDDK tarafından yapılan açıklamada, konut ve ticari kredilerde yapılacak düzenlemelerle ilgili çalışmaların sürdüğünün belirtildiğini, “Açıklamada, konut kredilerinde kredi değer oranının tutar bazlı farklılaştırılması ve ticari kredilerin yatırım ile ihracat gibi üretken alanlara yönlendirilmesi gibi konularda da düzenleme yapılacağına dair ipuçları bulunuyor” sözleriyle hatırlattı.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya