Emlak Haberleri

Konut yapım kredisi 125 binden 200 bin TL’ye çıkartıldı!

Kentsel dönüşümü hızlandırmak için hak sahiplerine verilen kredi limitleri güncellendi. Konut yapım kredisi 125 binden 200 bin TL’ye çıkartıldı. Üçay İnşaat Genel Koordinatörü Mehmet Gül, alınan kararın inşaat sektörünü hareketlendirerek dönüşümü hızlandıracağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yürürlüğe giren kanuna göre kentsel dönüşüm kapsamında hak sahipleri tarafından bankalardan kullanılacak kredi tutarı için belirlenen üst limitler yükseltildi.

Kentsel dönüşüm kredi limitinin yükseltilmesi sektörü hareketlendirecek!

Konu hakkında açıklamalar yapan Üçay İnşaat Genel Koordinatörü Mehmet Gül, “Hak sahiplerine, düşük faizle verilen güçlendirme kredisi üst limiti 50 binden 80 bin liraya, yapım ve yenileme için verilen 125 bin ise 200 bin liraya yükseltildi. Tek kişiye verilen toplam kredi tutarı ise 625 bin TL’den 1 milyon TL’ye çıkarıldı. Deprem kuşağındaki ülkemizde, bakanlık verilerine göre 150 binden fazla riskli yapı bulunuyor. Yükselen döviz kurları sebebiyle artan maliyetler, kentsel dönüşümü yavaşlatmıştı. Bu karar hem inşaat sektörünü hareketlendirecek hem de riskli yapıların dönüşümünü hızlandıracak.” şeklinde konuştu.

Gerekli şartları taşıyan herkesin kentsel dönüşüm kredisinden yararlanabileceğini dile getiren Mehmet Gül, kentsel dönüşüm kredisi alabilmek için izlenecek adımları şu şekilde açıkladı:

“Kentsel dönüşüm kredisi kullanılacak konutun, kanun tarafından belirlenen ‘riskli alan’ bölgesinde yer alması gerekir. Bununla beraber yapının da riskli olduğu teknik raporlarla ispatlanmalıdır. Alınan raporla birlikte ‘riskli alan’ ve ‘riskli yapı’ şartlarını taşıyan yapı için dönüşüm süreci başlar. Müteahhit ile anlaşma yapıldıktan sonra konutlar tahliye edilir. Tahliyeden sonraki 1 yıl içerisinde banka kredi başvurusunun yapılması gerekir. Banka krediyi onayladıktan sonra kredi başvurusunda bulunan kişinin bilgilerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na göndererek faiz desteği onayı talep eder. Bakanlıktan kredi onayı geldikten sonra kredi kullandırılır.”

Kredi limitlerinin yüzde 60 artırılmasıyla inşaat sektörünün hareketleneceğini dile getiren Mehmet Gül, şöyle konuştu: Bir kişi kendine ait en fazla 5 daireye kadar kentsel dönüşüm kredisinden faydalanabilir. Bir diğer önemli konu da kira yardımı desteği alanlar kentsel dönüşüm kredisinden faydalanamaz. Süreç içerisinde hak kaybı yaşamamak isteyenler, mutlaka uzman kişiler ve sektörde rüştünü ispatlamış şirketlerle çalışmalıdır.”

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya