Emlak Haberleri

Konut yatırımının yeni gözdesi Miami!

Yüksek kira getirisi, eyalet vergisi bulunmaması gibi avantajlarıyla Miami’den ev almak, Avrupa’dan Rusya’dan ve Amerika’nın çeşitli eyaletlerinden başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından yatırımcıların yeni gözdesi oldu.

Yüksek kira getirisi, eyalet vergisi bulunmaması gibi avantajlarıyla Miami’den ev almak, Avrupa’dan Rusya’dan ve Amerika’nın çeşitli eyaletlerinden başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından yatırımcıların yeni gözdesi oldu. Öyle ki İstanbul’daki evlerin en az 2-3 katı kadar kira geliri sunan konutlar için sıraya girmek gerekli. Diğer taraftan kira garantisi sağlanan evler için Miami’ye gitmek ya da vize gerekmiyor.

Talep artacak

Yurt dışına yükselen talebe ilişkin açıklamalarda bulunan Gayrimenkul Brokeri Songül Toprak Özsan, “Amerika’da önümüzdeki yıllarda emlak piyasasının daha da hareketlenmesi bekleniyor. Evi olanlar ve bugün ev alanlar çok karlı çıkacak. Bunu bilen yatırımcılar da rotasını Amerika’ya çevirdi. Son dönemde konut, iş yeri ve ev alımları arttı. Yatırımların ileriki yıllarda daha da artması bekleniyor” diye konuştu.

Hayat kalitesi yüksek

Amerika’da özellikle Miami’nin tercih edildiğinin altını çizen Özsan, “Amerika’nın Florida Eyaleti’nin ikinci büyük kenti olan Miami, istikrarlı ve güvenli olmasıyla beraber büyük kolaylıklar sunuyor. Amerika’nın dördüncü büyük okullar bölgesi olarak da dikkat çeken Miami, denizi, havası, lüks yaşantısıyla New York’tan sonra büyük ilgi görüyor. Amerika’nın en temiz, dünyanın ise en mutlu kentlerinden. Yılın çoğu zamanı güneşli. Hayat kalitesi çok yüksek. Sergi, konser, uluslararası sanat ve spor organizasyonları gibi sosyal etkinlikler açısından zengin . Ayrıca eğitim imkanları nedeniyle çocuğuna iyi bir gelecek için ailesiyle gelen çok insan var. Latin Amerikalılar, Ruslar uzun zamandır konut alıyordu. Şimdi bu ilgi dünya geneline yayıldı” değerlendirmesini yaptı.

Yüksek kira getirisi sağlıyor

Miami’ye dünyanın farklı ülkelerinden yatırımcıların ilgi gösterdiğinin altını çizen Özsan, şunları kaydetti:
“Avrupa’dan Rusya’ya dünyanın her yerinden büyük ilgi görüyor. Çünkü yüksek kira getirisinin yanı sıra 30 yıla kadar morgate ve eyalet vergisinin olmaması gibi avantajları var. Emlak fiyatları da birçok bölgeye göre daha ucuz. Topraktan satın alındığında dolar bazında en az yüzde 30 değer artışı da var. Ayrıca Miami’de bir evin kira geliri Türkiye’deki 2-3 dairenin getirisinden fazla. Bu nedenle Türk yatırımcılar tarafından da Miami çok seviliyor. Yatırımcıların gözdesi haline gelen Miami projelerinden ev almak için ise sıraya giriliyor. Bu ilginin daha fazla artmasını bekliyoruz.”

Her şey online

Özsan, Miami’den konut alma sistemini ise şöyle açıkladı:

“Amerika vizesine gerek yok, pasaportunuzun olması yeterli. Avukatlar kontratları hazırlıyor, e-posta üzerinden yatırımcıya ulaştırıyor. Yatırımcı kontratı online ortamda imzalıyor. Sonrasında ise evin değerinin yüzde 50’sini tapu dairesinin hesabına aktarıyor. Her şey online yapılıyor. Bu işlemler sonunda tapu yatırımcının üzerine yapılıyor. Ortalama 3 günde tüm işlemler bitmiş oluyor.”

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya