Emlak Haberleri

Konutlara ses düzenlemesi!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şehirlerdeki gürültü için akustik planlama geldiğini açıkladı. 46 il için gürültü haritası hazırlandığını söyleyen Kurum, Gürültü haritaları imara esas teşkil edecek” açıklamasında bulundu.

Şehirlerdeki gürültü için akustik planlama için çalışmalar hızlandı. Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre; hükümet, kentlerde akustik planlamanın yapılması, sakin, sessiz alanların korunması amacıyla stratejik gürültü haritalarının hazırlanması çalışmalarda büyük aşama kaydetti. Stratejik gürültü haritalarının sonuçlarına göre hazırlanan eylem planları imar planlarına da esas teşkil edecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 46 ilin ardından bu yıl da 20 ilin gürültü haritasının tamamlanacağını belirterek yaptığı son dakika açıklamasında “Gürültünün çok yüksek olduğu sıcak noktalar belirleniyor. Akustik planlamanın yapılabilmesi, yerleşim alanları ve açık arazideki sessiz ve sakin alanların oluşturulması için hazırlanan gürültü haritaları ve eylem planlarının plan eki olarak istenmesi ve plan kararlarına esas alınması zorunluluğu getirildi” dedi.

Bakan Kurum, beden ve ruh sağlığının korunması için çevresel gürültü kirliliğinin azaltılması ve kontrolü amacıyla gürültü sorununu ortaya koymak, gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak için gürültü haritaları ve sonuçlarına göre eylem planları hazırlandığını söyledi.

Konutlara ses düzenlemesi geliyor!

Bakan Kurum, İstanbul, Kocaeli, Antalya, Balıkesir, Konya’nın aralarında yer aldığı 17 kentin çevresel gürültü eylem planlarının belediye başkanlıkları tarafından bittiğini belirterek, İzmir, Ankara, Denizli illerinde de gürültü eylem planı hazırlama çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Kurum, gürültü ile etkin mücadelenin sağlanması amacıyla, ölçümlerin standartlara uygun ve doğru yapılması için 87 laboratuvarın yetkilendirildiğini belirtti. Bakan Kurum, “Eylem planı kapsamında gürültünün çok yüksek olduğu sıcak noktalar belirlenerek gürültüyü azaltmaya yönelik kısa, orta ve uzun vadede gürültü azaltım senaryoları oluşturuluyor. Tedbirler de belediye başkanlıkları tarafından yürütülüyor” dedi.

Bakanlık tarafından geçen yıl 2 bin 383 gürültü denetimi yapıldığını ifade eden Bakan Kurum, “E-denetim sistemi verilerine göre önceki yıl bin 171, geçen yıl da 586 adet gürültü konulu şikayet denetimi gerçekleşti. Gürültü konusunda hukuki, teknik düzenlemeler Avrupa Birliği Çevresel Gürültü Direktifi ile tam uyumlu olarak hazırlanmış olan yönetmelik çerçevesinde yürütülüyor. Yönetmelikle; ulaşım kaynakları (karayolları, demiryolları, suyolları, havaalanları), endüstri tesisleri, şantiye faaliyetleri, işyerleri, atölyeler, imalathaneler, eğlence yerleri için çevresel gürültü sınır değerleri getirilmiştir” şeklinde konuştu.

Ülke genelinde çalışmalarının sürdüğünü belirten Bakan Kurum, “Çalışmalar belediye başkanlıkları ile koordinasyon içinde yürütülüyor. Akustik planlamanın yapılabilmesi, yerleşim alanları ve açık arazideki sessiz ve sakin alanların oluşturulması için eylem planlarının plan eki olarak istenmesi ve plan kararlarına esas alınması zorunluluğu getirildi” dedi.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya