Emlak Haberleri

Konutlarda Isı Yalıtım Projesi ile ilgili detaylar…

Konut başına 50 bin liraya kadar 60 ay vadeli ve 0,99 faiz oranlı finansman imkanının sağlandığı  ‘Konutlarda Isı Yalıtım Projesi’ devreye alındı. Söz konusu krediler Ziraat Katılım, Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank tarafından kullandırılacak…

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Konutlarda Isı Yalıtım Projesi’ni hayata geçirdiklerini dile getirerek, konut başına 50 bin liraya kadar 60 ay vadeli ve 0,99 faiz oranlı finansmanın Ziraat Katılım, Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank tarafından kullandırılacağını ve vatandaşların bugünden itibaren bu imkandan yararlanmaya başlayabileceğini söyledi.

İşte Konutlarda Isı Yalıtım Projesi ile ilgili detaylar…

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabı üzerinden, Konutlarda Isı Yalıtım Projesi’yle ilgili paylaşım yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan projeyi hayata geçirdiklerini dile getiren Nebati yaptığı açıklamada konut başına 50 bin TL’ye kadar 60 ay vadeli ve 0,99 faiz oranlı finansman imkanı Ziraat Katılım, Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank tarafından kullandırılacağını söyledi. Vatandaşların bugünden itibaren bu imkandan faydalanmaya başlayacağını söyleyen Bakan Nebati, projeye katkılarından dolayı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Murat Kurum’a teşekkür etti.

– Krediler nasıl kullanılacak?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin paylaşımında projenin detaylarına ilişkin infografiğe de yer verildi.

Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, söz konusu kredinin yüzde 60’lık kısmı yalıtım sözleşmesinin ibrazıyla, kalan yüzde 40’lık bölümü de proje tamamlanıp enerji kimlik belgesi alınmasıyla kullanılabilecek. Kredi doğrudan yalıtım firmasının hesabına aktarılmış olacak.

Yine konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılık oranının yüzde 70 oranında olması, yıllık enerji ithalatının 50-60 milyar doları bulması, doğal gazın üçte birinin konutlarda tüketilmesi, konutların yüzde 50’lik bölümünün yalıtımsız olması, bina ısı yalıtımıyla tasarruf potansiyelinin en az yüzde 35-45’e ulaşması ve sera gazı emisyonunun yüzde 10’luk kısmının konutlarda ısı kaynaklı gerçekleşmesi sebepleriyle ısı yalıtımı çok büyük önem taşıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya