Emlak Haberleri

Konutlarda kira zamları bitmek bilmiyor!

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen ev sahibi kiracı kavgaları durmak bilmiyor. Peki ev sahibi kiracıya ne kadar zam yapabilir? TÜFE’nin üzerinde kira artışı yapılabilir mi? İşte merak edilen soruların yanıtları…
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından resmi olarak açıklanan verilerine göre, şubat ayı itibarıyla, on iki aylık ortalamalara göre tüketici fiyatlarında yüzde 22.58 artış görüldü. Yani mal sahipleri kiracılarına Şubat 2022 için yasal olarak en çok yüzde 22,58 oranında zam yapabiliyor. Peki TÜFE’nin üzerinde kira artışı yapılabilir mi? İşte merak edilen o sorunun yanıtı…

Kira artışı ne kadar oldu?

Konuyla ilgili önemli açıklamalar yapan Gayrimenkul Danışmanı Gülcan Altınay, “Kira bedeli, bir önceki kira yılının tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek koşuluyla belirleniyor. Bu oran TÜİK tarafından şubat ayı için yüzde 22.58 olarak belirlendi. Bunun üstünde zam yapılamaz” şeklinde konuştu.

Peki TÜFE’nin üzerinde kira artışı yapılabilir mi? İşte merak edilen o sorunun yanıtı…

Ayrı bir anlaşma gerek

TÜFE’nin üzerinde kira talep eden ev sahipleri ile ilgili de konuşan Altınay, “Türk Borçlar Kanunu’nun 344. maddesi gereğince; taraflarca ayrı bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek koşuluyla belirleniyor. Ev sahibinin ayrı zam yapması için en başta bunu sözleşmede belirtmesi gerekiyordu” dedi.

Dava açabilir

Ev sahipleriyle sıkıntılar yaşayan kiracılara bazı öneriler veren Altınay şunları dile getirdi: “Taraflar bu değişim oranının altında bir oranda kira artışı konusunda anlaşabilirler, ancak üstünde anlaşamazlar. Yazılı kontratlarında eğer daha düşük bir oran belirlenmiş ise o zaman bu oran geçerli olacaktır. Kiracılar böyle bir durumda mal sahibinin yapmak istediği artışı kabul etmeyerek, yasal orandaki artış ile kiralarını ödemeye devam edebilirler. Mal sahibinin istediği oranda artış yapılmaması tahliye nedeni olarak kabul edilemez. Eğer ev sahibi bu talebinde ısrarcıysa kira tespit davası açmalı.”

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya