Genel

Konutlardaki elektrik zammı!

Elektriğe yeni zammın kapıda olduğu belirtiliyor. Peki elektriğe ne zaman zam gelecek? Elektrik faturalarına ne kadar zam yapılacak? İşte milyonların merak ettiği o detaylar… 

Elektrikte üretim maliyeti ve tarife arasındaki fark artıyor. Yılbaşında ve Nisan’da uygulanan elektrik zamlarının ardından maliyet yükselişleri sebebiyle yeni zamların kapıda olduğuna dikkat çekildi.

Özellikle mesken aboneleri için sağlanan elektrikte üretim maliyeti ile satış fiyatı arasındaki farkın yüzde 92’yi görmesi sebebiyle durumun sürdürülemez olduğuna dikkat çekiliyor.

Peki elektriğe ne zaman zam gelecek? Elektrik faturalarına ne kadar zam yapılacak? İşte milyonların merak ettiği o detaylar…

Enerji Piyasaları Uzmanı Çağada Kırım, normalde sektörde zammın Temmuz ayında beklendiğine dikkat çekerek, maliyet makasının açılmasıyla bu zammın Mayıs ayında yapılabileceğinin altını çizdi.

FİYATLAR KATLANIYOR

Şu anda mesken düşük tüketim satış fiyatının kilovatsaat (kWh) başına 1.26 lira, üretim maliyetinin ise 2.41 lira olduğunu belirten Kırım, maliyet yükselişinin bu şekilde hızla sürmesi halinde Ağustos’ta üretim maliyetinin 3.54 liraya yükseleceğini vurguladı. Bu durumda da aradaki farkın yüzde 92’den yüzde 181’e ulaşacağının altını çizen Kırım, zammın gecikemsi halinde oranında katlanarak artacağını, zammın büyütülmek istenmeyeceğini vurguladı.

TÜM ABONELERDE FİYAT ARTIŞI YAŞANIYOR

BOTAŞ’ın elektrik üretim doğalgaz tarifesinin 2021 Ocak’tan bu güne standart metreküp başına 1.41 liradan 10.75 liraya çıktığına dikkat çeken Kırım, yükseliş oranının yüzde 600’e ulaştığını aktardı.

Sözcü’den Taylan Büyükşahin’in haberine göre; bütün maliyetin elektrik satışına yansıtılmadığının da altını çizen Kırım, bunun sürdürülemez bir noktaya geldiğine vurgu yaparak, “Tüm abone gruplarına zam bekleniyor. Zam oranını tahmin etmek şu an mümkün değil ama rakamlar ortada1 açıklamasında bulundu.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya