Emlak Haberleri

Konutta fiyat artışı sürecek mi?

Ev almak isteyen vatandaşlar fiyatların düşecek olmasını beklerken konut fiyatları ile ilgili kötü haberler gelmeye devam ediyor.

Ev almak isteyen vatandaşlar fiyatların düşecek olmasını beklerken konut fiyatları ile ilgili kötü haberler gelmeye devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Mayıs 2022 dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi verileri duyuruldu. Üç büyük il için konut fiyat endeksi değişimi incelendiğinde mayıs ayında bir önceki aya göre İstanbul,  Ankara  ve İzmir’de sırasıyla yüzde 12,7, yüzde 11,9 ve yüzde 11,5 artış yaşandığı görüldü. Endeks değerleri geçtiğimiz yılın aynı ayına göreyse İstanbul’da yüzde 165,4, Ankara’da yüzde 147,5 ve İzmir’de yüzde 139,9 yükseldi.

Konuyla ilgili Habertürk’te bir yayına bağlanan TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdürü Makbule Yönel Maya şu görüşleri paylaştı:

“Mayıs ayını diğer aylardan şöyle ayrı tutmak gerekiyor. Mayıs ayının başlarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu bir kredi finansman paketi bulunuyordu. Sonrasında 0,99 ve 0,89 oranları hayatımıza dahil oldu. Hatta o açıklamaların ardından bir süre kira ve satılık rakamlarının ne kadar arttığını görmüştük. Mayıs bu kadar hareketliyken verinin bu kadar yüksek gelmesi de oldukça normal. Merkez Bankası fiyat endeksini hesaplarken nisan, mayıs ve haziran verilerini dikkate alıyor. Mayıs ve haziran aylarının hareketli aylar olduğu hepimizin malumu. 0,99 kullandırılmaya başladığı tarihten bu yana kamu bankaları tarafında yoğun bir kredi talebi meydana geldi. Bununla ilgili de evler satıldı, rakamlar oldukça hızlı değişti. Biz bile daha önce görmediğimiz bir sürece tanık olduk. Mayıs ayında bütün olumlu faktörler bir aradaydı. 0,99, 0,89 gibi konut kredisi faiz oranları açıklandı ve uygulamaya geçti.

Konutta fiyat artışı sürecek mi?
Bana göre bir süre daha yükseliş devam edecek. Ama bu şu demek değil. Yüzde 145, Türkiye ortalaması. Antalya ortalaması yüzde 180 gibi ortalamalarda kademeli olarak geriye geliş başlayacaktır. Neden? Çünkü 23 Haziran itibarıyla BDDK kararıyla kredi değer oranında bir değişiklik meydana geldi. Ortalama olarak daha çok nakitiniz olması gerekiyor ve daha az kredi çekebiliyorsunuz. Bu bir etken ve piyasayı yavaşlatıyor. Enflasyon yüksek, inşaat maliyet artışları hala konut geliştiricileri tarafında önemli bir problem. Talep canlı devam ettiği sürece konut fiyatlarında artış devam edecektir. Bunun yanında yabancı ilgisi de halen devam ediyor.

Fiyatlar neden bu kadar yükseldi?

Temel dinamik enflasyon. Enflasyon ne zaman ki hızlı yükselmeye başladı, kişilerin konut yatırımına geri döndüğünü gördük. Enflasyonun yanında ikincisi faiz dinamiği. Üçüncüsü arzımız, 2005-2017 arasındaki arz yoğunluğunu artık görmüyoruz. Arzın da azalıyor olması bir etken.”

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya