Emlak Haberleri

Konutta KDV düzenlemesi ile neler değişecek?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından gıda ürünlerinden sonra konut için de KDV’nin sadeleştirilmesiyle ilgili çalışmada sona gelindi. Hem sektörün rahatlamasına imkan sunacak hem tüketiciyi mutlu edecek yeni model Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından gıda ürünlerinden sonra konut için de KDV’nin sadeleştirilmesiyle ilgili çalışmada sona gelindi. Hem sektörün rahatlamasına imkan sunacak hem tüketiciyi mutlu edecek yeni model Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak.

Sektörün ve tüketicilerin talepleriyle hayata geçirilecek ikili sistem 150 metrekareden büyük konutlardaki yüzde 18 oranındaki KDV yükünün düşürülmesi öngörülüyor ve aynı zamanda hesaplamanın da konutun değeriyle metrekare birim fiyatından yapılacak.

Peki konutta KDV düzenlemesi ile neler değişecek? Nasıl bir düzenleme yapılacak? İşte ayrıntılar…

EV SATIŞINDA ÖN PLANA ÇIKAN GÖRÜŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gıda sektöründe KDV’nin sadeleştirilmesiyle ilgili ilk adımı attıklarına ve çalışmaların Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunuldukmasının ardından adım adım uygulamaya alınacağına dikkat çekti. Vatandaşların ve sektörün gözü konutta gelmesi beklenen KDV indirimine döndü. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından odalar ve sektör temsilcileriyle gerçekleştirilen çalışmalar çerçevesinde ikili KDV sistemiyle ilgili kapsamlı bir çalışmaya imza attı.

Sektörden isimler konutta 1-2 metreyi aşması halinde yüzde 18 KDV ödenmesinin usulsüz uygulamalara da neden olduğuna vurgu yaptı. Bu kapsamda, projede, satışta, tapuda konutun net metrekaresinin kullanımının teşvik edilmesine imkan tanıyacak vergi uygulaması görüşü dikkat çekti.

Hayata geçirilecek yeni model ile birlikte tüketici 151 metrekarekil ev ksarınaldığında fahiş bir yükselişle karşılaşmayacak.

KONUT FİYATLARI DÜŞER

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre; yeni sistemin hayata geçirilmesi halinde150 metrekare büyüklüğündeki kısım yüzde 8 oranında, 1 metrekarelik bölüm ise yüzde 18 oranında vergiye tabi olacak.

Örneğin; 1 milyon TL’lik 150 metrekare büyüklüğündeki konut için 80 bin TL KDV ödemesi yapılırken, 155 metrekare lik evde ise 180 bin TL KDV ödemesi yapılıyor. Yeni sistemle 5 metrekare büyüklüğündeki konut yüzde 18’den vergilendirilecek bu miktarda 5 bin 805 TL olacak. Bu durumda ödemesi yapılacak bedel 85 bin 805 TL olacak. Sektör temsilcileri değişiklikle beraber, 150 metrekare büyüklüğü aşan konutlarda talebin yükseleceğine, sektörün hareketleneceğine, fiyatların da düşeceğine dikakt çekiyor.

Bu şekilde tüketici 160 metrekare büyüklükteki konuttafahiş bir fiyatla karşılaşmayacak. Sıfır daireleri kapsamına alan bu KDV indiriminin hayata geçirilmesi halinde uygulanacak olan indirim orana bağlı şekilde değişiklik gösterecek.

TAPU HARÇLARI DA MASADA

Aynı zamanda alınan son dakika haberine göre; kentsel dönüşüm kapsamındaki yüzde 1’lik uygulama sürerken, tapu harçlarında da bir düzenleme yapılması öngörülüyor. Tapu harcı konutun değerinin binde 20’si oranında ödeniyor. Bugün itibariyle 1 milyon TL’lik konut alıcı 20 bin TL, satıcı da 20 bin TL tapu harcı ödemesi yapıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya