Emlak Haberleri

Konutta kdv düzenlemesi nasıl olacak?

Gıda ürünlerinde yüzde 8 KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesinden sonra şimdi de sıra diğer sektörlerdeki düzenlemelere geldi. Peki konutta KDV düzenlemesi nasıl olacak? 150 metrekareden büyük konut için ne kadar KDV alınacak? İşte ayrıntılar…

Gıda ürünlerinde yüzde 8 KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesinden sonra şimdi de sıra diğer sektörlerdeki düzenlemelere geldi. Eğitim ve sağlık hizmetlerinde yüzde 8, konutta 150 metrekareden büyük konutta yüzde 18 KDV uygulaması bulunuyor. Yeni düzenleme kapsamında bu KDV oranlarının da düşürülmesi hedefleniyor.

Peki konutta KDV düzenlemesi nasıl olacak? 150 metrekareden büyük konut için ne kadar KDV alınacak? İşte ayrıntılar…

KAYIT DIŞI AZALACAK

KDV düzenlemesi kapsamında çalışma yürüten Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından, odalarla ve sektör temsilcileriyle bir araya gelerek toplantı gerçekleştirilirken, KDV’de de sadeleşme yapıldı. KDV’deki sadeleşmeyle beraber reel sektörün işleri kolaylaşmış olacak, reel sektörün canlılığı ve rekabet gücü de yükselecek. Aynı zamanda yatırım ortamının iyileşmesi ve kayıt dışının azalması hedefleniyor. Alınan bilgiler kapsamında, sağlık ve eğitim sistemleri için şu an yüzde 8 KDV uygulandığı ve özel sağlık hizmeti ve özel eğitim gibi sektörlerin KDV’lerinin de düzenlenmesinin planlandığı belirtildi.

KONUTTA SEMTE GÖRE DÜZENLEME

Konut sektöründe de farklı KDV oranları uygulaması bulunuyor. 150 metrekare büyüklüğe kadar değişen konutlarda KDV yüzde 1 olarak uygulanırken, 150 metrekareden büyük konutlar için yüzde 18 KDV uygulaması devrede.

Yapı kooperatifleri, TOKi ve kentsel dönüşümde de halihazırda uygulanan KDV oranı yüzde 1. Bu KDV’lerde de düzenlemeye gidiliyor. Konut sektöründe gerçekleştirilecek KDV düzenlemelesinin semte göre de yapılması hedefleniyor.

30 MİLYARLIK FERAGAT

Yeni Şafak’tan Nur Banu Aras’ın haberine göre; gıdaya uygulanan yüzde 7 oranındaki bir indirimle hükümek 2022’de KDV iadeleri de kapsayacak şekilde 30 milyar Türk Lirası tutarından vazgeçti. KDV indirimleri sayesinde doğrudan vatandaşın ceplerinin rahatlatılması planlanırken, üretici ve ticaret faaliyeti gösterenlerin de nefes alacağı belirtiliyor.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya