Ekonomi

Konutta KDV indirimiyle birlikte fiyatlar düşecek mi?

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, konutta KDV indirimi ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Peki konutta KDV indirimiyle birlikte fiyatlar düşecek mi? KDV indirimi konut sektörünü canlandıracak mı? İşte ayrıntılar…

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, konutta KDV indirimi ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Ali Kurt, Twitter hesabından ‘Konutta KDV indirimi kime avantaj sağlayacak?’ başlığıyla konuya ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Ali Kurt, konuyla ilgili değerlendirmesinde konutta KDV düzenlemesinin üst gelir grubu konut alıcısına yaradığının altını çizdi. 150 metrekareden büyük dairelerde kademeli vergilendirmeye geçildiğini belirten Ali Kurt, lüks konutlarda KDV’nin indirildiğine dikkat çekti.

Peki konutta KDV indirimiyle birlikte fiyatlar düşecek mi? KDV indirimi konut sektörünü canlandıracak mı? İşte Ali Kurt’un konuyla ilgili dikkat çeken o açıklamaları…

Konutta KDV indiriminin açıklanmasıyla beraber en çok merak edilenlerden biri ev fiyatlarının düşüp düşmeyeceği oldu. KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, bununla ilgili olarak, net alanı 150 metekareden düşük olan dairenin KDV oranının her şehirde yüzde 1’den yüzde 8’e yükseldiğini dile getirdi ve Anadolu’da ev fiyatlarının artacağına vurgu yaptı.

Büyük kentlerdeki emlak rayiçli KDV uygulamasının kaldırılmış olduğunu aktaran Ali Kurt, yüzde 1 KDV oranına tabi konut inşa edilecek arsanın kalmadığı İstanbul için de müjdeli haber olmadığını açıkladı.

Kurt, KDV indiriminin sektörü canlandırıp canlandırmayacağına ilişkin ise “KDV indiriminin sektöre sihirli değnek etkisi yapmayacağı açık. Eğer sektör hareketlensin, konut fiyatları düşsün isteniyorsa, inşaat maliyetlerindeki girdilere ait yüzde 18’lik KDV oranı düşürülmeli” açıklamasında bulundu.

Dar ve orta gelir grubunun konut sahibi olması amacıyla konut inşasının verisel ve finansal açılardan desteklenmesinin gerekli olduğuna dikkat çeken Kurt, dar ve orta gelirliye müjde olmadığını söyledi.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya