Ekonomi

Konutta KDV oranlarında önemli artış!

Dünya Gazetesi köşe yazarı Abdullah Tolu, bugünkü köşesinde konutta KDV indirimini kaleme aldı. İşte Abdullah Tolu’nun ‘Konut KDV oranında kafalar biraz karıştı’ başlıklı yazısı…

Dünya Gazetesi köşe yazarı Abdullah Tolu, konutta KDV indirimini kaleme aldığı bugünkü köşesinde 2013’te yürürlüğe alınan büyükşehir KDV düzenlemesinden beri konutta KDV oranlarında kafa karışıklıklarının yaşandığını belirtti.

Dün Resmi Gazete’de yayımlanan 5359 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile gerçekleştirilen düzenlemenin ardından KDV oranlarına ilişkin kafa karışıklığının arttığını dile getiren Abdullah Tolu, bazı maddelerin nasıl uygulanacağıyla ilgili soru işaretlerinin ortaya çıktığını belirtti.

5359 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında konutta KDV oranlarında önemli değişikliklerin olduğuna dikkat çeken Tolu, yapılan değişiklikleri açıkladı. İşte o değşiklikler…

Büyükşehir KDV uygulaması kaldırıldı

Dünya Gazetesi köşe yazarı Abdullah Tolu, konutta büyükşehir KDV düzenlemesinin yürürlükten kaldırıldığına dikkat çekti ve büyükşehirlerde yer alan net alanı 150 metrekareye kadar olan daireler için yüzde 1, 8 ve 18 oranında KDV uygulaması yapıldığını belirtti. Düzenlemenin ardından büyükşehir KDV düzenlemesinin 1 Nisan 2022’den itibaren yürürlükten kaldırıldığını vurgulayan Tolu, bu durumun konut sektörü için büyük bir kazanç olduğunu belirtti.

150 metrekareden büyük konutlar kademeli vergilendirilecek

Net alanı 150 metrekare ve daha fazla olan dairelerin uzun senelerdir yüzde 18 KDV’ye tabi tutulduğunu dile getiren Tolu, yeni düzenleme ile bu konutlardaki kaosa son verildiğini ve 150 metrekareye kadar olan bölüm için yüzde 87, aşan bölüm için yüzde 18 KDV uygulamasının getirildiğini belirtti.

150 metrekareden küçük net alanlı konutlarda yüzde 8 KDV

Büyükşehir KDV düzenlemesi çerçevsinde belirlenen ilk dilimin altındaki (2013 – 2016 yılları arasında 500 lira, 2017 ve sonrasında 1.000 lira) net alanı 150 metrekareye kadar olan konutlar ve diğer kentlerdeki net alanı 150 metrekareye kadar olan konut teslimlerinde yüzde 1 KDV uygulandığını dile getiren Tolu, bunun da değiştirildiğini belirtti. Tolu, 1 Nisan 2022’den itibaren Türkiye’nin hangi ilinde olursa olsun 150 metrekareye kadar olan konutlarda KDV’nin yüzde 8 yapıldığını aktardı.

Kentsel dönüşüm çerçevesindeki konutlarda yüzde 1 KDV

6306 sayılı Kanun çerçevesinde rezerv yapı alanı ve riskli alan şeklinde tespit edilen alanlarla riskli yapıların olduğu alanlarda dönüşüm projeleri kapsamında inşa edilen net alanı 150 metrekareye kadar olan konut teslimlerinde yüzde 1 KDV uygulanacak.

Arsa ve arazi teslimlerinde yüzde 8 KDV

Hasılat paylaşımı ve kat karşılığı inşaat işleri kapsamında arsa sahibinin durumunu göre gerçekleştirilen faturalaşma kapsamında inşaat şirketleri ciddi miktarlarla KDV üstleniyordu.

Yeni düzenleme ile, arsa ve arazi teslimlerindeki KDV oranı, 1 Nisan’dan itibaren yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldü.

Bu düzenleme ikinci, üçüncü veya daha sonraki el değiştirmelerinde nasıl uygulanacak?

Bu düzenlemenin ardından, söz konusu konutların 2’nci, 3’ncü ya da daha sonraki el değiştirmelerde uygulanıp uygulanmayacağı merak konusu oldu. Fiili ve teorik açıdan Maliye’nin bu takibi gerçekleştirmesinin mümkün olmadığını belirten Abdullah Tolu, konuyla ilgili bir örnek verdi ve şunları söyledi:

“Örneğin, 1 Nisan 2022 tarihinden önce yapı ruhsatına bağlanan projelerde inşa edilen ve yüzde 1 KDV’ye tabi bulunan konutların, inşaat şirketleri tarafından 1 Nisan 2022 tarihinden sonra yapılacak ilk teslimlerinde yüzde 1 KDV uygulanmalı, sonraki el değiştirmelerinde ise yeni düzenleme gereği yüzde 8 KDV hesaplanmalı.”

150 metrekareden büyük konutlar için KDV hangi oranda olacak?

Bu konuda iki farklı görüş olduğunun altını çizen Tolu, birinci görüşün, 150 metrekareden fazla olan konutların, 150 metrekareye olan bölümü için yüzde 8, geçen bölüm için yüzde 18 KDV hesaplanması olduğunu belirtti. Tolu, ikinci görüşün ise ilk teslimlerde yüzde 18 oranında, sonraki el değiştirmelerinde ise 150 metrekareye olan bölümü için yüzde 8, geçen bölüm için yüzde 18 KDV hesaplanması olduğuna dikkat çekti.

Devam eden konut projelerinde durum ne?

Tolu, konuyla ilgili diğer bir karışıklık da sürmekte olan konut projelerinde yüzde 1 KDV oranıyla satın alınmış olan ve net alanı 150 metrekareden düşük olan dairelerin KDV oranının yüzde 8’e çıkıp çıkmayacağına ilişkin olduğuna dikkat çekti.

Bu konuyla ilgili olarak devam eden konut projelerinden yüzde 1 KDV oranıyla ev alanların endişlenmemesine gerektiğine vurgu yapan Abdullah Tolu, bu projeler kapsamında konut teslimlerinde önceki mevzuat hükümlerinin uygulanacağını belirtti. Bu konutlarda yüzde 8 oranında KDV uygulanmayacak.

Konut sektöründe KDV iadesi azalacak mı?

1 Nisan 2022’den itibaren yapı ruhsatına bağlanan daireler sebebiyle gerçekleştirilecek KDV iadelerinin azalacağını vurgulayan Tolu, iade miktarının önceki düzenlemeyle karşılaştırıldığında iade tutarının yaklaşık 5’te biri kadar olacağı öngörülüyor.

Tolu, ticari gayrimenkullerin KDV’sinin de merak edildiğini belirterek, bu oranda bir değişiklik olmadığına dikkat çekti.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya