Emlak Haberleri

Konutta ve otomobilde erişim süreleri nasıl değişti?

Konuta ve otomobile erişim süreleri katlandı. Peki konutta ve otomobilde erişim süreleri nasıl değişti? İşte tüm ayrıntılar…

Türkiye’de ortalama aylık gelire göre otomobile erişim süresi katlandı ve yükseldi. Yerli otomobile erişim süresi geçtiğimiz sene 4.280 lira olan ortalama aylık gelire göre yaklaşık 39 ay iken, bu sene 6.170 TL gelire karşın süre 62 ayı geçti. Konutta ise ortalama fiyat yükselişi otomobilin gerisinde kaldığı için erişim süresi 177 aydan 180 aya çıktı.

Çip krizinin etkilerinin sürmesi ve diğer tedarik problemleriyle  lojistik maliyetinin otomotiv fiyatlarını yükseltmesi, Türkiye’de ortalama gelire göre erişim süresini yerli otomobillerde bile 5 senenin üstüne yükseltti.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen tüm sektörleri kapsayan günlük kazançlar üzerinden hesaplanan ortalama ücrete göre Türkiye’de ortalama net aylık Mart 2022 itabiriyle 6.170 TL seviyesinde. Bir sene önce ise bu rakam 4.280 TL civarındaydı. Fakat bildirilen ortalama aylık gelirde yaşanan yükseliş, yüksek enflasyon karşısında otomobil satın alma gücünü artırmada yeterli olmadı.

Peki konutta ve otomobilde erişim süreleri nasıl değişti? İşte tüm ayrıntılar…

2021 Mayıs itibariyle fiyatı 168 bin TL olan  Fiat Egea Benzinli Manuel model için 4.280 lira ortalama aylık gelire göre 39 ay olan erişim süresi, bu sene 30 bin liraya ulaşan fiyatla beraber 62 aya uzadı. Geçtiğimiz sene fiyatı 188 bin lira olan Yeni Clio 90 BG Otomotik Vites modele erişim 44 ay olarak açıklanmışken, bu sene süre 5 seneyi de 9 ay aştı ve 69 ay oldu.

 

KONUTTA ERİŞİM SÜRESİ NE OLDU?

 

Bloomberg HT’den Taksin Akça’nın aktardığına göre; konuta erişimde ise biraz daha farklı bir tablo kaydedildi. Ev fiyatlarının da hızlı artmasına rağmen, otomobilin gerisinde kaldığı için erişim süresinde dramatik bir yükseliş gerçekleşmedi.

Endeksacom tarafından açıklanan veriye göre geçen sene Türkiye’de ortalama ev fiyatı 760 bi TL’yken, bu sene 1 milyon 114 bin liraya çıktı. Ortalama ev fiyatı 2021’in 1.4 katına yükseldi.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya