Emlak Haberleri

Konuttta yabancı ilgisi!

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, yaptığı açıklamada, yabancılara yapılan konut satışlarının artış trendinde olduğuna değinerek, gurbetçi ilgisinin rakamlara yansıyacağını söyledi. İşte o açıklamalar…

Yabancılara gerçekleştirilen konut satışlarının geçtiğimiz ayda bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 58,1 artış göstererek, 6 bin 447 olduğunu dile getiren İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, son zamanlarda sık sık gündeme gelen yüksek döviz kuruna bağlı olarak gurbetçilerin de son dönemde konut alımına ciddi ilgi gösterdiğini dile getirdi.

Yaptığı açıklamada gurbetçilerin konut almak için daha önceleri genelde kendi memleketlerini tercih ettiklerini ancak son yıllarda bu ilginin yatırım amacıyla büyük şehirlere kaydığına değinen İhsan Çulhalık, “Döviz kuru avantajı, gurbetçilerin büyük şehirlerden getirisi yüksek projelere ilgi göstermesine neden oluyor.” dedi. Çulhalık, bu nedenle markalı konut üreticilerinin de artık büyük şehirlerdeki projelerini yurt dışında Türkler’in yoğun yaşadığı bölgelerde tanıtmaya başladıklarını da sözlerine ekledi.

Yaptığı açıklamada son dönemde yurt dışında yaşayan vatandaşların konut alımı ve gayrimenkule yatırım konusunda istekli göründüğüne değinen İhsan Çulhalık, ciddi bir gurbetçi ilgisi olduğunu önümüzdeki dönemlerde bu ilginin satış rakamlarına yansımasını beklediklerini de kaydetti.

Çulhalık yaptığı açıklamada Almanya, Belçika, İsviçre,  İngiltere, Hollanda, Fransa ve Avusturya gibi ülkelerde yaşayan gurbetçilerin özellikle dikkat çektiğini söyleyerek, bu kesimin tüm daire tiplerinden konut aldığını dile getirdi.

Diğer bir taraftan konut arzının yüksek maliyetler nedeniyle yetersiz kaldığına da değinen  İhsan Çulhalık, bir senede yalnızca çimentoya yüzde 500, alüminyuma yaklaşık yüzde 400, bakır fiyatlarına ise yüzde 340 zam geldiğini söyleyerek, inşaat girdi maliyetlerinin sürekli arttığını da belirtti.

En önemli girdi kalemi olan demirin tonunun 16 bin 500 liraya dayandığını söyleyen İhsan Çulhalık, buna enerji maliyetleri de eklendiğinde fiyat artışlarını takip edemez hale geldiklerini dile getirdi. Bu sorunun konut üretimi yeterli hale gelinceye kadar süreceğini belirten İhsan Çulhalık, bunun bilincinde olan gurbetçilerin de ev fiyatlarındaki yükselişin süreceğini ön görerek birikimlerini gayrimenkule yatırma yolunu seçtiğini söyledi. Çulhalık,” Her zaman altını çizdiğimiz gibi; gayrimenkule yapılan yatırım, hiçbir zaman kaybettirmez” dedi.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya