Emlak Haberleri

Konutun intifa hakkının başkasına geçmesi durumunda kira kime ödenir?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde konutun intifa hakkının başkasına geçmesi durumunda kiranın kime ödeneceğini kaleme aldı. Peki konutun intifa hakkının başkasına geçmesi durumunda kira kime ödenir? İşte Tamer Heper’in açıklaması ve okuyucusunun sorusuna verdiği o yanıt…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde konutun intifa hakkının başkasına geçmesi durumunda kiranın kime ödeneceğini kaleme aldı. Tamer Heper’e bir okuyucusu, kirada olduğu daire için bir ihtarname aldığını, ihtarda bu evin intifa hakkının alındığını; artık kirayı kendilerine ödenmesinin belirtildiğini aktardı. Okuyucu, bunun hukuki bir durum olup olmadığını sordu.

GayRimenkulün el değiştirmesinde, kira ödemelerinin nasıl ve kime yapılacağı sık sık gündeme geliyor.

Peki konutun intifa hakkının başkasına geçmesi durumunda kira kime ödenir? İşte Tamer Heper’in açıklaması ve okuyucusunun sorusuna verdiği o yanıt…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, okuyucusunun sorusuna verdiği yanıta, “Bir gayrimenkulde, gayrimenkul el değiştirebilir. Gayrimenkul el değiştirdiğinde, yeni malik kiracıya ihtar gönderip bu yeri satın aldığını, artık kendisinin kiralayan konumuna geldiğini, kira tutarlarının kendisine ödenmesini ister” ifadelerini kullanarak başladı ve konuyla ilgili olarak bu durumun bilinmesi gerektiğini belirtti. Heper, bunun yapılırken, kiracıya durumun anlatılması için ihtara tapu senedinin bir örneğinin eklenmesi gerektiğine dikkat çekti.

“İntifa hakkı o gayrimenkulden her hali ile yararlanma hakkıdır” diye konuşan Tamer Heper, intifa hakkı sahibinin bu yerde isterse oturacağına, isterse de kiraya vereceğine dikkat çekti.

Tamer Heper, “İşte şimdi yeni intifa hakkı sahibi kira ilişkisinde malikin yerine geçmiştir ve kira bedellerini talep hakkına sahip olmuştur” açıklamasında bulundu ve yasalarda da konuyla ilgili açık hüküm olduğunun altını çizdi. Türk Borçlar Kanunu’nun 311. madddesinde “Sözleşmenin kurulmasından sonra üçüncü bir kişi kiralanan üzerinde kiracının hakkını etkileyen bir ayni hak sahibi olursa kiralananın el değiştirmesiyle ilgili hükümler kıyas yolu ile uygulanır” ifadelerine yer verildiğini aktaran Heper, anlatılan olayın bu sonucu doğurduğunu belirtti.

“Anlatılan olayda intifa hakkı bir ayni haktır” diyen Heper, bu durumda ihtar yollanırken ekinde intifa hakkına sahip olunan tapu belgesinin de gönderilmesi gerektiğini dile getirdi. Bu durumda dolandırılma gibi bir konusu olmadığını vurgulayan Heper, işlemin yasal olduğunu aktardı.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya