Emlak Haberleri

Koronavirüs, Alanya’da emlak ve inşaat sektörünü de vurdu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, emlak ve inşaat sektörünü de vurdu. Yabancı yatırımcıların tercihi Alanya’daki sektör temsilcileri, inşaat sektöründe üretimin durma noktasına geldiğini, emlak sektöründe ise talebin düştüğünü belirtiyor.

DÜNYAYI etkisi altına alan koronavirüs yaşamın her alanında etkisini gösteriyor. Uçuşlar durdu, sınır kapıları kapandı, eğitime ara verildi, firmalar evde çalışma modeline geçti. İnsanları endişelendiren küresel salgın hayatımızda öyle etkili oldu ki, tüm sektörler gibi inşaat ve emlak sektörünü de vurdu. Alanya’daki sektör temsilcileri yaşanan son durum hakkında Yeni Alanya’ya özel açıklamalarda bulundular.

‘HEPİMİZ AYNI GEMİDEYİZ’

Koronavirüsle mücadele sürecinde inşaat sektöründe hem üretim hem de satışın yavaşladığını belirten Alanya Müteahhitler Birliği (MÜTBİR) Başkanı Mustafa Küçüker “İnşaat sektörü de diğer sektörler gibi ciddi bir etki altında. Turizm sektörü, inşaat sektörü hepsi birbirine bağlı. Neticede hepimiz aynı gemideyiz. İnsanlar Alanya’ya gelecek ki burada bir yatırım düşünecek veya burada yaşayan insanlar önlerini daha rahat görecek ki konuta yatırım yapabilsinler. Bu sıkıntılı süreçte devletimiz de elinden gelen gayreti gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin de kredilerle alakalı sıkıntıları dile getirmişti. Biz de gerekli mercilere bu sorunları anlattık. Bu sıkıntılı süreci hep birlikte atlatmaya çalışıyoruz. Bizim temennimiz haziran ayında toparlanmanın başlayacağı yönünde. Alanya’daki inşaat sektörünün çoğu yurtdışı kaynaklı satışlar yaptığı için tahsilatlarda ciddi sorunlar oldu. Tapu teslimi yapacaktı müşterisine, yapamadı. Mülk almayı düşünen bazı müşteriler ‘Süreç geçsin, ondan sonra bakalım’ şeklinde geri dönüş yaptılar. Tabi bu da inşaat sektörünü olumsuz yönde etkiliyor. Çalışma saatlerinin kısıtlanması, haftasonu çalışmayacak olmak ve şehir dışından malzeme getirmek için yaşanan sıkıntılar üretimi zorlaştırdı. Hem üretim hem de satış, bu süreçte ciddi şekilde yavaşladı” dedi.

 

‘GÜNDE 10 İŞLEM ANCAK YAPIYORUZ’

Emlak sektöründe ciddi bir durgunluk yaşandığının altını çizen emlak danışmanı Anjelika Chezhia “Ülkeler arası ve şehirler arası yollar kapandığı için ev almak isteyen insanlar Alanya’ya gelemiyor. Koronavirüs tüm sektörleri olduğu gibi emlak sektörünü de çok etkiledi. Ciddi anlamda durgunluk var. Eskiden günlük 150 işlem yapıyorsak, şimdi 10 işlem yapıyoruz. Çoğu inşaatçı ofislerini kapattı. Ekonomik anlamda zor bir süreçten geçiyoruz. Özellikle yabancıya yönelik emlak satışını çok etkiledi. Yerleşik yabancılarda ‘Evimi satıp, ülkeme gideyim’ düşüncesi yok. Tam tersi yurtdışındaki yabancılar Alanya’ya gelmek için gün sayıyorlar. Vatandaşlar kurallara ne kadar uyarsa bu süreç o kadar erken biter. Ne kadar erken biterse turizm o kadar erken açılır ve eskisi gibi çalışmaya devam ederiz” diye konuştu.

‘DEVLET DESTEĞİ ŞART’

İnşaat sektörünün durmasının ekonomiye büyük zarar vereceğini belirten Alanya Emlak Komisyoncuları Derneği (ALEKOD) Başkanı Kerim Balıktay, devlet desteğinin şart olduğunu söyledi. Balıktay, “Alanya’daki emlakçıların yarısından fazlası yabancılara satışlarla ilgileniyor. Yerliler ise şu an kendini korumaya aldı. İnsanlar yatırım yapmak yerine kendilerini daha güvende hissetmek istiyor. Yatırım yapacak olanlar yatırımlarını bir süre ertelediler. Onun için de şu an ev satışları tamamıyla durmuş vaziyette. Sürecin ne zaman biteceğini kimse bilmiyor. Maalesef biz de önümüzü göremiyoruz. Belirsizlikten dolayı emlak sektöründe hiç bir ilerleme yok. Bu zorlu süreçte dükkân kiralarında bir iyileştirme yapılabilirse insanlar bu süreci daha kolay atlatabilir. Bu konuda dükkân sahiplerinin biraz daha anlayışlı olmasını istiyoruz. Devletimiz de bu noktada kira ya da vergi bazında bir erteleme yaparsa bizim de elimiz rahatlamış olur. İnşaat sektörünün durması ekonomiye büyük zarar verir. İnşaat sektörünün ve emlakçıların aldığı kredilerin ertelenmesini istiyoruz” dedi.

‘ALANYA’YA TALEP ARTACAK’

Antalya bölgesinde vaka sayısının az olmasından dolayı Covid-19’un bitmesi durumunda Alanya’ya yoğun talep olacağını kaydeden Maremot Gayrimenkul sahibi Murat Kayacan, “Emlak sektöründe Covid-19 nedeniyle alım satımlarla ilgili işlemlerde ciddi boyutta bir daralma var. Bunun dışında inşaat sektörü de şu anda olumsuz yönde etkilendi. Alanya’da turizm çok etkili. Dairelerin yüzde 80, yüzde 90’ını yabancı yatırımcılara satıyoruz. Bunların içerisinde Avrupalılar ve Ruslar ağırlıklı. Gerek yurtdışı gerekse şehirlerarası uçuşların olmaması bizi olumsuz yönde etkiledi. Müşterilerin tapularını şu anda veremiyoruz. Çünkü müşteri buraya gelemiyor. Onun için de tapusunu alamıyor. Önümüzdeki dönem çok önemli. Eğer ölüm vakaları düşerse ve ulaşım yolları açılırsa insanlar Alanya’ya gelecektir. Yabancılar Alanya’dan vazgeçmiş değil. Tam tersine yurtdışından Alanya’ya talebin arttığını gördük. Yalnızca yurt dışından da değil, İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerden buraya doğru kaymalar olacaktır. Türkiye ortalamasına baktığız zaman Antalya’da vaka sayısının diğer illere göre düşük olması bizim için avantaj sağlıyor. Alanya’yı ve Antalya bölgesini daha cazip hale getiriyor. Yurtdışında 60-65 yaş üzerinde olan yaşlı grup Alanya gibi yerleri ağırlıklı olarak tercih edecektir. Covid-19 ile mücadelede başarı elde edilirse Antalya ve Alanya’nın önü şu anda çok açık gözüküyor. Özel bankalardan hiç bir şekilde emlak sektörüne destek söz konusu olmuyor. Belirli bazı sektörlere yaklaşımlar ılımlı ve çabuk oluyor ama emlak ve inşaat sektöründe bunu özel bankalardan görmüyoruz. Çalışan personellerle alakalı başvuruları yaptık ama dönüşler olmadı” dedi.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya