Emlak Haberleri

Koronavirüs bahçeli ev satışlarını artırdı!

Koronavirüs salgını sürecinde yapılan “evde kal” çağırılarından sonra gayrimenkul sektöründeki tüketici dinamiklerinin değişmesine sebep oldu. Deprem beklentisi ve peşinden gelen pandemi süreci, konut alıcılarının öncelikli tercihlerini, bahçeli evlere yöneltti…

Bahçeli ev konseptinin önde gelen temsilcilerinden olan Dekar Yapı, bugüne dek gerçekleştirdiği tüm projelerde bahçeli ev yaşamını ön planda tuttu ve konut projelerini bu yönde hayata geçirdi. Koronavirüs salgını sürecinde de bahçeli eve olan talebin artması sonucunda Dekar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu, değişen müşteri alışkanlıklarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Küresel olarak yaşanan koronavirüs salgını sürecinde yapılan “evde kal” çağırılarından sonra gayrimenkul sektöründeki tüketici dinamiklerinin değiştiğine dikkat çeken Dekar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu, “Küresel çapta yaşanan pandemi sürecinde sadece Türkiye değil tüm dünya önemli bir sınavdan geçiyor. Bu süreçte hemen hemen her sektörde ciddi değişimler yaşanıyor ve bunun devam edeceğini görebiliyoruz. Gayrimenkul sektöründe de talepler bu doğrultuda şekilleniyor. Pandemi öncesinde alım süreçleri ortalama olarak bir ay sürerken, bu süreçte müşterilerimizin daha hızlı karar aldığını gözlemledik. Satış ofislerine gelen misafirlerimiz bu süreçte genelde evlerimizin bahçe kullanım detaylarını, zamanında teslim olup olamayacağını ve aidatları öğrenmek istiyorlar. Konut alıcılarında bahçeli ev tercihi hep ilk sırada olmasına rağmen geçmişte yaşanan sorunlar ve yeterli arz olmaması nedeniyle bahçeli ev satışları toplam konut satışı içinde küçük bir oran oluşturuyordu. Deprem beklentisi ve peşinden gelen pandemi süreci, konut alıcılarının öncelikli tercihlerinin, bahçeli ev alma yönünde değişmesine sebep oldu” diye konuştu.

Koronavirüs salgınından sonra konut sektöründe yaşanacak değişimleri ele alan Kuzu, “Artık açık hava kullanımı olmayan, camı açılmayan yüksek katlı binalardan, daha az katlı ve açık alanları açık (bahçe, balkon vb.) olan mekanlara dönüşüm olacak. Evlerde çalışma odaları tekrar önem kazanacak, evlerin teknik altyapıları güçlendirilecek ve özellikle apartman sitelerinde ortak çalışma alanları gibi mekanlar planlanacak, küçük konut alanları daha büyük tasarlanacak,  bitmiş bahçeli ve geniş balkon/teraslı evler hem satılık hem kiralık olarak çok ilgi görecek ve bu tarz evlerin daha çok yapılmaya başlanacağını düşünüyoruz. İnsanlar uzun süre evde kaldıkça kullandıkları mekanların hayatlarında ve ruhsal durumlarında ne kadar önemli olduğunu gördüler” değerlendirmelerinde bulundu.

Dekar Yapı’nın, uzun zamandır çok büyük olmayan, optimum yaşam alanlarına sahip  bahçeli evlerin en medeni yaşam tarzı olduğuna inandığını ve bu doğrultuda evler hayata geçirdiğine dikkat çeken Salih Kuzu, sunduğu bakış açıları ile hem sektörde farklılaştıklarını hem de çok ilgi gördüklerini belirtti ve bahçeli evlerde oturanların deprem ve pandemi süreci gibi sorunlar karşısında kendilerini daha güvende hissettiklerine vurgu yaptı.

Kemerburgaz’da Yeni Projemize Başlayacağız

2020 yılı planlarına da değinen Kuzu, Ömerli’deki Dekar KıyıBahçe ve Bahçeşehir’de Asmalı Bahçe Şehir projelerinin teslimlerinin sürdüğünü 2020 yılında da Kemerburgaz’da yeni bir bahçeli ev projesine başlayacaklarını açıkladı.

 

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya