Emlak Haberleri

Koronavirüs salgını döneminde Web Tapu’dan yapılan satışlar 4 kattan fazla arttı!

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, tapu ve kadastro başvurularının, geçen yıl 18 Mart tarihinden itibaren koronavirüs tedbirleri kapsamında “Web Tapu” sistemi üzerinden çevrim içi gerçekleştirildiğini hatırlattı. 

Web Tapu’nun salgın sürecinde “can simidi” görevini gördüğünü dile getiren Zeki Adlı, Web Tapu altyapısı salgın sürecinden önce oluşturulan sistemin 2019 yılında uygulamaya geçtiğini belirtti.

Web Tapu

Vatandaşların tapudaki işlemleri kendi gözleriyle görerek yapmak istediğini dile getiren Adlı, şunları söyledi:

“Durum böyle olunca Web Tapu uygulamaya geçtiğinde ilk olarak çok yaygınlaştıramadık. Pandeminin gündeme gelmesiyle özellikle marttan itibaren koronavirüs tedbirleri çerçevesinde vatandaşların işlemlerini birimlerimizden yapamayacağını duyurduk. Web Tapu’yu kullanarak işlemlerini yapmalarını istedik, ‘Sadece imza için kuruma geleceksiniz.’ dedik. Böyle bir zorunluluk getirince mecburen insanlar Web Tapu’yu kullanmaya başladı.”

– “Web Tapu’da günlük yaklaşık 9 bin işlem yapılıyor”

Web Tapu’da alım satım işlemlerinin 1-2 gün içinde tamamlandığını dile getiren Adlı, şöyle konuştu:

“Web Tapu’da en yoğun olduğu dönemlerde dahi işlemlerin tamamlanma süresi 3 günü geçmedi. Böyle olunca insanlar ister istemez Web Tapu’ya yönelmeye başladı. Web Tapu’yu sadece vatandaşlar kullanmadı, kamu kurumlarına, değerleme uzmanlarına ve emlakçılara da açtık. Böyle olunca değişik kesimler de Web Tapu’yu kullanmaya başladı.

 

Geçen yıl marttan itibaren Web Tapu’da yapılan işlem sayısı 1 milyon 350 bin civarında oldu. Şu anda Web Tapu’da günlük yaklaşık 9 bin işlem yapılıyor. Web Tapu’ya vatandaşlar başvurusunu yaptığı zaman e-devlet kapısı üzerinden güvenli şekilde bilgilerini gönderiyor, kendisine gelen mesaja göre harçlarını yatırıyor, daha sonra da kendisine imzaya gitmesi için saat veriliyor, imzasını gidip atıyor ve işlemi bitiyor. 2019’dan marta kadar işlem sayısı 300 binin altındaydı. 2020 mart ayından bu yılbaşına kadar 1 milyon 350 bine yaklaştık.”

– Web Tapu, internet kullanamayan kişiler için ALO 181’e adapte edildi

Daha çok orta yaş üstü kişilerin tapuda işlem yaptığını belirten Adlı, “Orta yaş ve üstünün teknolojiyi kullanmayla ilgili bir eksikliği var. Bunu da dikkate alarak Web Tapu modülünü, ALO 181’e adapte ettik. Vatandaşın, Web Tapu üzerinden yapacağı işlemleri ALO 181 aracılığıyla yapmasına imkan sağladık. Yaşlı ve orta yaşın üzerindeki insanların da ALO 181 üzerinden Web Tapu’da işlemlerini gerçekleştirmesini sağladık.” dedi.

Genel Müdür Adlı, “Web Tapu’nun kullanım oranı işlem yapılan büyük illerde daha fazla. İstanbul ve  Ankara  gibi büyük illerde Web Tapu’nun kullanılmasında bir sorun kalmadı, vatandaşlar yaygın kullanıyor.” şeklinde konuştu.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya