Emlak Haberleri

Koronavirüs salgını gayrimenkul sektörünü nasıl etkiledi?

Son günlerde gayrimenkul sektöründeki fiyat artışları sık sık gündeme geliyor. Peki ev fiyatlarında son durum ne? Koronavirüs salgını gayrimenkul sektörünü nasıl etkiledi? İşte gayrimenkul sektöründeki son durum…

Posta Gazetesi köşe yazarı Işınsu Kestelli, bugünkü köşesinde gayrimenkul sektörüne pandemi etkisini kaleme aldı. Işınsu Kestelli, yazısına, “Gayrimenkul değerleme platformu Endeksa, emlak fiyatlarındaki iniş çıkışları takip ederek belirli aralıklarla Türkiye’nin en değerli ilçelerini açıklıyor” ifadelerini kullanarak başladı ve araştırmaya değindi.

Uzun senelerdir listedeki ilk 10’da bulunan ilçelerin hemen hemen aynı olduğunun altını çizen Işınsu Kestelli, “İstanbul’dan Kadıköy, Ankara’dan Çankaya, İzmir’den Karşıyaka genellikle listede yer alırdı” dedi ve son açıklanan listedeki değşikliklere dikkat çekti. İlk sırada İstanbul’un Beşiktaş ilçesinin olduğunu belirten Kestelli, “Etiler, Ulus, Ortaköy, Levent gibi hem konut hem de ticari kullanım açısından gözde olan bu semtler, Beşiktaş’ı zirvede tutmayı başardı” diye konuştu.

Peki koronavirüs salgını gayrimenkul sektörünü nasıl etkiledi? Ev fiyatları pandemide yükseldi mi? İşte ayrıntılar…

Listede ikinci sırada, İstanbul’un nüfus yoğunluğu açışından daha sakin ilçelerinden olan Sarıyer’in yer aldığını aktaran Posta Gazetesi köşe yazarı Işınsu Kestelli, üçüncü ilçenin Türkiye’nin yükselen tatil cenneti İzmir Çeşme olduğunu belirtti.

Fiyatlara değinen Kestelli, “Beşiktaş’ta ortalama metrekare fiyatı 47 bin Türk Lirası… Sarıyer 44 bin 200 TL, Çeşme ise 33 bin 550 TL ile onu izliyor” ifadelerini kullandı ve geçtiğimiz seneye göre Beşiktaş’ta yüzde 175, Sarıyer’de yüzde 168, Çeşme’de ise yüzde 134’lük bir fiyat artışı olduğunu vurguladı.

İstanbul Kadıköy, İstanbul Bakırköy, Muğla Bodrum, Çanakkale Bozcaada, İstanbul Beykoz, Antalya Kaş, İstanbul Adalar’ın listede bulunan diğer ilçeler olduğunu aktaran Kestelli, “İki yıl boyunca hayatı felç eden COVID-19 salgını, gayrimenkul yatırımlarının yönünü de değiştirdi” açıklamasında bulundu.

Birçok kişinin büyükşehirlerden ya da kalabalık ilçelerden kaçtığını ve bu durumda da Çeşme, Bodrum, Bozcaada, Kaş ve Adalar’ın yıldızının parladığını vurgulayan Kestelli, “Salgın günlerinde çok sayıda beyaz yakalının evden çalışma düzenine geçmesi de sayfiye beldelerine olan ilgiyi artırdı” diyerek yazısını sonlandırdı.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya