Ekonomi

KOSGEB’den destek destek kredisi!

Esnafa faizsiz krediden, ödeme ertelemelerine kadar birçok kalemde gerçekleşecek olan destek paketinin detayları belli oldu…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, madde madde esnafa nefes aldıracak paketi açıkladı. Takvim’de yer alan habere göre; faizsiz krediden, ödeme ertelemelerine kadar birçok kalemde gerçekleşecek olan paketle ilgili detaylar belli oldu. İşte Erdoğan’ın o açıklamaları:

”KOSGEB vasıtasıyla toplamda 5 milyar lira bütçeli yeni bir destek programı başlatıyoruz. Esnafımıza yaptığımız aylık 1000 lira gelir ile 500-750 lira arasındaki kira desteğinin süresini bir ay daha uzatıyoruz. TESKOMB ve Halkbank aracılığıyla esnafa kullandırdığımız kredilerin taksitlerini 1 Temmuz’a kadar erteliyoruz. İhtiyaç sahibi ailelere, hane başı verilen 1000 liralık nakdi yardımı 1100 liraya çıkararak yeniden başlatıyoruz. Memur maaşlarını 10 Mayıs itibarıyla hesaplara yatırıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarına şu şekilde devam etti:
”Diğer yandan, KOSGEB vasıtasıyla toplamda 5 milyar lira bütçeli yeni bir destek programı başlatıyoruz. Bu destek, öncelikle Kovid salgını sebebiyle gelir kaybına uğramış veya nakit akışı bozulmuş ama istihdamını koruyan, imalat sektörlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük işletmelere yöneliktir. Mikro işletmeler 30 bin, küçük işletmeler 75 bin liraya kadar olmak üzere 3 yıl geri ödemesiz, tamamı faizsiz şekilde bu destekten faydalanacaklardır. Şartları taşıyan mikro ve küçük işletmeler 3 Mayıs’tan itibaren e-Devlet üzerinden KOSGEB aracılığıyla başvurularını yapabilirler. İhtiyaç sahibi ailelere hane başı verilen 1000 liralık nakdi yardımı 1100 liraya çıkararak yeniden başlatıyoruz. Bunun için 2 milyar 540 milyon liralık bir kaynak tahsis ettik. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına da yine ihtiyaç sahibi ailelere destek olmak için 183 milyon lira ilave kaynak gönderdi.”

HACİZ, İFLAS VE İCRALAR DURDURULDU

AK Parti, tam kapanma sürecinden iş dünyası ve esnafın olumsuz etkilenmesinin önüne geçmek amacıyla iki önemli düzenleme gerçekleştirdi. Emeklinin bayram ikramiyesi bin 100 lira olurken, 30 Nisan-31 Mayıs 2021 tarihlerinde icra, haciz, iflas işlemleri durduruldu. Son ibraz süresi bu tarihler arasındaki çekler de ibraz edilemeyecek.

Paylaşılan son bilgilere göre; Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu kapsamında yer alan kamu idarelerinin, kamu hukukundan veya özel hukuktan doğan alacaklarıyla ilgili icra ve iflas takibi gerçekleştirilmeyecek.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya