Ekonomi

Krediler Erteleniyor…

Kredi ödemeleri konusunda bankalardan açıklamalar gelemeye başladı.  Corona virüs önlemleri doğrultusunda birçok işetmenin kapatılması ile ekonomik sıkıntılar yaşayan vatandaşlar için bankalardan kredi erteleme haberi geldi.

Corona virüs salgını kapsamında önlem için birçok işletmenin kapatması vatandaşları ekonomik açıdan zor bir sürece soktu. Salgına önlem için seferberlik çalışmalarında bir müjdeli haberde bankalardan geldi. Peki, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank bireysel ve konut kredileri ertelendi mi? İşte o açıklamalar…

Sabah’ta yer alan habere göre; Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank’tan kredi ödeme erteleme açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamalar üzerine vatandaşlar ‘Konut kredileri ertelendi mi?’ sorusunu araştırmaya başladı.

Vakıfbank, mevcut kredilerde yeniden yapılanma olacağını, şehir içi toplu taşıma ve turizm gibi corona sıkıntısından etkilenen sektörlerin 12 aya kadar ödemesiz yapılandırmaya tabi tutulacağını duyurdu. Halkbank ise 31 Mart 2020’ye kadar faiz, taksit ve anapara ödeyemeyen firmaların bireysel müşterilerinin ödemelerini erteleyebileceği belirtti. Aynı şekilde Ziraat Bankası’ndan da kredi erteleme açıklaması yapıldı.

VAKIFBANK’TAN KREDİ ERTELEMESİ AÇIKLAMASI

VakıfBank’ın ticari ve bireysel müşterileri için aldığı kredi erteleme kararları şu şekilde;

-İşletmelerin mevcut kredilerinin kendi nakit akışlarına uygun ve sektörel durumlarına göre ödemesiz dönemli olarak yeniden yapılandırılması,

-Turizm ve şehir içi toplu taşıma dahil en çok etkilenen sektörlere özgü kredilerini 12 aya kadar ödemesiz dönemli olarak yapılandırılması,

-Bireysel kredi ihtiyacı olan vatandaşlarımızın kredi taleplerinin Vakıfbank Mobil, İnternet Bankacılığı ve Sky Limitler üzerinden sağlanarak salgın riskine maruz bırakılmaması

-Konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi ve kredi kartı müşterilerinin taksit, ödemelerinin 3 aya kadar ertelenebilmesine onay verdi.

HALKBANK’TAN KREDİ ERTELEME AÇIKLAMASI

Halkbank: “31 Mart 2020 tarihine kadar taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firmalar ile bireysel müşteriler, bu döneme dair ödemelerini erteleyebilecek.”

KREDİLER 3 AY ERTELENDİ

Esnaf ve sanatkarların kullandıkları kredilerin nisan, mayıs ve haziran aylarında vadesi gelecek olan anapara ve faiz ödemeleri, ödeme vadelerinden itibaren 3 ay süreyle ve faizsiz ertelenecek.

ZİRAAT BANKASI KREDİLER ERTELENDİ Mİ?

Ziraat Bankası, ödeme sorunu yaşayan müşterilerin mevcut kredilerinin 6 aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde ise 12 aya kadar ilave süre tanınmak suretiyle uygun vadeli yapılandırma sağlayacak.

Ziraat Bankası 31 Mart tarihinde ödenmesi gereken dönem sonu taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firma ve bireysel müşterilerin talepleri üzerine söz konusu ödemeleri erteleyecek.

Ziraat Bankası, 31 Mart’ta ödenmesi gereken taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firma ve bireysel müşterilerin ödemelerini öteleyecek. Bankadan yapılan açıklamada, vatandaşların ve iş dünyasının bu dönemde nakit akışlarında yaşayabilecekleri bozulmaya karşı bir takım destekleri devreye alıyor.

Bu kapsamda 31 Mart 2020 tarihinde ödenmesi gereken dönem sonu taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firma ve bireysel müşterilerin talepleri üzerine söz konusu ödemelerin ötelenmesine imkan verilmesi sağlanacak.

Nakit akışı bozulduğu için ödeme sorunu yaşayan müşterilerimizin mevcut kredilerinin; 6 aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde ise 12 aya kadar ilave süre tanınmak suretiyle, uygun vadeli yapılandırma uygulamalarının geliştirilmesi sağlanacak

Diğer destekler şu şekilde belirtiliyor: “Personel maaşlarını, Bankamız üzerinden ödeyen firmaların 2020 Şubat ayı sonu itibarıyla mevcut istihdamlarını azaltmamaları kaydıyla;

-Önümüzdeki 3 aylık personel maaş gideri kadar ilave limit imkanı verilmesi,

-Kredili müşterilerimiz tarafından Bankamız üzerine keşide edilmiş çeklerinin ödenmesi amacıyla kullanılmak üzere; genel kredi limitlerinin artırılarak ilave nakit kredi limiti tahsis edilmesi,

-İşletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak üzere; Bankamız kurumsal kredi kartı ve DBS limiti bulunan müşterilerimizin kurumsal kart limitlerinin artırılması, tedbirlerini bugünden itibaren uygulamaya almış bulunuyoruz.”

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya