Ekonomi

Kripto paralar için düzenlemeler bitmek üzere!

Yaşanan vurgun skandalları nedeniyle ülke gündemini uzun süre meşgul eden kripto paralarla ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor. Borsaya yönelik yeni düzenleme için adımlar atıldı. 

Hükümet kripto para birimlerin kontrol ve denetimini sağlamak için gerçekleştirdiği çalışmalara aralıksız devam ediyor. Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre; kripto para yatırımında aracı olan firmalarla geniş kapsamlı toplantı gerçekleştirildi.

AK Parti Ekonomik İşler Başkanlığı’nda gerçekleşen toplantıya milletvekilleri alanında uzman isimler katılım sağladı. Toplantıda kripto paralara yönelik çalışmalar değerlendirildi. Toplantıdan edinilen bilgilere göre; kripto para birimlerine yönelik ilk aşamada kısıtlama değil kurallar getirilecek. Ek olarak kripto paralara yönelik denetleme ve kontrolüne ilişkin öneriler de tartışıldı. Hayata geçecek uygulamalar sonrasında yatırım aracılığı yapan firmalara süre tanınacak ve kurallara uyum sağlamaları için altyapı oluşturulması istenecek.

Öneriler değerlendirildi

Ayrıca toplantıda kripto paralar için sermaye şartı, ve riskli meblağ yatırımlarına yönelik MASAK’ın devreye girmesi gibi konular da değerlendirildi. Toplantıda kripto paralara yasak konulmadan, yatırımcıların mağdur edilmesini önlemek için aracı firmalarda gerekli kriterlerin aranması, teminat gösterilmesi, ve güvenlik şartlarına uygunluğu gibi öneriler de ele alındı. Toplantıya katılan siyasi isimler aracı kurumların bankalara benzeyen kuralların hayata geçirilmesini talep etti.  Sistemin stopaj alınması şeklinde olması planlanıyor

Seçenekler belli olmaya başladı

Düzenlemede kripto varlık şirketlerinin SPK gözetiminde çalışması, yeni açılan şirketlerin lisans ve asgari sermaye şartı karşılaması, kurumlarda çalışan kişilerin teknik yeterliliğe sahip olması, BDDK’ın da rekabet ortamını koruması için gerekli mekanizmayı oluşturması gibi maddeler yer alacak. Ek olarak bu şirketler vergilendirmeye de tabi tutulacak.

İlk aşama yasallaşma

Kripto para varlıklarına yönelik yaşanan vurgun olaylarından sonra  kripto varlıklarla ilgili Merkez Bankası acil bir düzenleme hayata geçirmiş, Mali Suçları Araştırma Kurulu’na bu firmaları denetleme yetkisi tanınmıştı. Yasal düzenlemenin TBMM tarafından Temmuz ikinci yarısından önce hayata geçirilmesi hedefleniyor. Son hafta, acil ve öncelikli maddelerden meydana gelen yeni bir torba teklifin meclis gündeminde yer alacağı ve düzenlemenin çalışmalar dahilinde değerlendireceği belirtildi.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya