Ekonomi

Kripto parayla kredi kartı, tüketici kredisi ve faizli mevduat işlemleri için düğmeye basıldı!

Kripto paralar finansal sistemin her alanında faaliyet göstermek için çalışmalara başladı. Milliyet’te yer alan habere göre; ABD’de kripto para üzerinden kredi kartı, tüketici kredisi ve faizli mevduat işlemleri başlayınca düzenleme kuruluşları harekete geçti. 

New York Times’ın haberine göre BlockFi isimli bir finansal ‘startup’ alternatif bir bankacılık sistemi yapmaya çalışıyor. Söz konusu startup, kripto paraların geçerli olduğu kredi kartı, tüketici kredisi ve faizli mevduat hesabı hizmeti veriyor. 2017’de kurulan BlockFi kendi açıklamalarına göre 10 milyar dolarlık varlık yönetiyor; 850 çalışanı ve 450 bin müşterisi bulunuyor.

Şirketin kurucularından Flori Marquez, “Bu hikâyenin henüz başındayız” dedi. Fakat gazete kripto paraların bankacılık alanına yayılmasının hem eyaletlerde, hem federal düzeyde düzenleme kurumlarının radarına girdiğini bazı Amerikan Kongresi üyeleri arasında alarm yarattığını yazdı.

Dünyada teknolojinin finans hizmetlerini çok hızlı değişkenlik gösterdiğini ve düzenleme kurumlarının bu hıza yetişemediğini söyleyen gazete hacker saldırıları, sahtecilik ve riskli teknolojiler sebebiyle hem müşterilerin, hem finansal piyasaların risk altına girebileceğini anımsattı.

Hazırlıklar devam ediyor

Bilindiği gibi geçen ay kripto para platformu PolyNetwork müşterilerinin 600 milyon dolarını kaybettiği duyurmuş, sonra site kurucularının çağrısıyla paranın önemli kısmının hırsızlar tarafından verildiğini dile getirdi.

ABD’de Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) kripto paralarla ilgili adımları koordine etmek üzere bir birim oluşturdu. Fakat kripto piyasa kurallarını oluşturmanın en az 1 sene süreceği ifade ediliyor. Wyoming eyaletinde de Kraken Bank adlı bir kuruluşun benzer biçimde sene sonunda kripto mevduat toplaması bekleniyor.

‘Rehinci’ lisansı vermek istediler

Bu senenin ilk üç ayında, BlockFi’da faiz işleyen hesaplarda tutulan kripto paraların değerinin, para birimlerinin fiyatlarındaki artışla, 4.4 milyar dolardan 14.7 milyar dolara yükseldiği belirtiliyor. Yetkilileri endişelendiren BlockFi, 5 eyalette düzenleme kurumları tarafından soruşturma altında. New York Times haberinde şunları yazdı:

“BlockFi’ın işleyişi, normal bir bankadan farklı değil. Kripto para mevduat alıyor ve buna faiz ödüyor. Teminat olarak kripto para birimi yatıran kişilere dolar cinsi kredi veriyor. İhtiyacı olan kurumlara da kripto para ödünç veriyor. Tüketiciler için şirketin ana cazibesi, kripto para teminatlarının değerinin yarısına kadar dolar cinsi kredi almak. BlockFi resmi olarak banka olmadığı için, sermaye rezervlerini korumak ve bankacılık düzenlemelerini takip etmekle ilgili maliyetlere sahip değil. Kredi notlarını da kontrol etmiyor, bunun yerine müşterilerin kripto teminatının değerine bakıyor.

Ancak düzenleyiciler için BlockFi endişe verici ve kafa karıştırıcı. BlockFi ilk kez kredi kurumu lisansı başvurduğunda Kaliforniya’daki yetkililer ‘rehinci’ lisansı başvurusunda bulunmalarını tavsiye etti. Bunun mantığı, BlockFi’dan kredi arayan müşterilerin, tıpkı bir müşterinin nakit karşılığında bir rehinciye saat bırakması gibi, kripto para varlıklarını teminat olarak vermesiydi.”

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya