Ekonomi

Küçük esnaf beyanname vermeyecek, gelir vergisi ödemeyecek!

Gelecek dönemden sonra berber, marangoz, manav gibi küçük esnaf beyanname vermeyecek, gelir vergisi ödemeyecek. Basit usul olmak için çeşitli şartlar bulunuyor. Büyükşehirlerde 2021 yılı için, yıllık kira bedelinin 12 bin lirayı geçmemesi, diğer yerlerde ise 7 bin 600 lirayı aşmaması gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan reform paketinde bulunan düzenlemede, basit usule tabi olan 850 bin esnafın gelir vergisinden muaf tutulacağı düzenlemesi yer alıyor. Düzenlemede anahtar kelimede, Basit usul vergilendirme oluyor. Bu vergilendirme sistemi, işyeri belli bir büyüklüğe ulaşmamış esnafa uygulanıyor ve bir yıl içinde elde edilen gelir ile giderler ve satılan malların alış bedelleri arasındaki müspet (olumlu) farktan vergi alınması gerekiyor.

Hürriyet’ten Neşe Karanfil’in haberine göre; berber, kuaför, tesisatçı, tuhafiyeci, marangoz, kaportacı, lastikçi, tornacı, çay ocağı işleticisi, terzi, tamirci esnafı, basit usulden vergi ödemesi yapıyor. Basit usul olmak için çeşitli şartlar bulunuyor. Kira bedelinin 2021 yılı için,büyükşehirlerde yıllık 12 bin lirayı aşmaması, diğer yerlerde ise 7 bin 600 lirayı geçmemesi gerekiyor. Büyükşehirlerde dükkanının kirası aylık bin lirayı geçiyorsa, o esnaf basit usul olamıyor. Satın aldıkları malları olduğu gibi veya işledikten sonra satanların yıllık alım tutarlarının 150 bin liradan fazla olmaması, yıllık satış tutarının da 240 bin lirayı aşmaması gerekiyor. Bu tutarlar her yıl yeniden tespit ediliyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri, şu anda basit usule tabi olan esnafın belli olduğunu belirterek, kapsamlı bir çalışma yapılacağını ve yasa çıkarılacağını ifade ediyor. Yapılacak düzenleme ile basit usulde vergilendirme sistemini değiştireceklerinden bahseden yetkililer, şu anda sistemde olanların kapsama gireceğini kaydettiler. Her yıl basit usul kapsamına girenlerin şartlarının yeniden belirlendiğini ifade etti. Yetkililer, “Aylık kirası 3 bin liraysa zaten basit usul kapsamına girmiyor” dediler. Basit usule tabi bir esnaf şartlar değiştiğinde, gerçek usulde vergilendirmeye geçiyor.

Esnaf, geçtiğimiz şubat ayında gelirlerini beyan etti. İlk taksit ödemelerini gerçekleştirdiler. İkinci taksit ödemesi haziran ayında yapılacak. Erdoğan tarafından açıklanan vergi muafiyeti düzenlemesi ise gelecek yıl için devreye girecek. Sistem değişikliği kapsamında basit usulde olan taksiciler ve dolmuşcuların durumu ise ayrıca değerlendirme yapılacak.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın açıkladığı verilere göre şubat ayı itibariyle basit usule tabi 816 bin 185 mükellef bulunuyor. En fazla küçük esnaf 47 bin 11 ile İstanbul’da. İzmir’de 30 bin 384, Hatay’da 27 bin 14 Manisa’da 26 bin 470, Aydın’da 24 bin 783, Ankara’da 24 bin 741, Bursa’da 19 bin 59, Şanlıurfa’da 19 bin 67 küçük esnaf yer alıyor.

2021 bütçesine göre basit usulde Gelir Vergisi’nden 228.8 milyon lira gelir elde edilmesi amaçlanıyor. 2019 yılında 200.7 milyon lira, 2020’de da 227.5 milyon lira gelir elde edilmişti. Gelecek yıl basit usulden 272 milyon lira, 2023’te ise 305 milyon TL gelir elde edileceği düşünülüyordu.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya