Emlak Haberleri

Kuzey Marmara Otoyolu fiyatları yükseltti!

400 kilometrelik Kuzey Marmara Otoyolu projesinin Kınalı-Çatalca etabı geçen 9 Mart’ta trafiğe açıldı. Güzergahta ulaşım rahatlarken, yol hattındaki arsa, arazi, konut ve tarlalara talep arttı. Uzmanlar, bölgedeki arazilere talebin devam edeceğini belirtiyor.

Marmara Bölgesi ile İç Anadolu’yu birbirine kesintisiz bağlayan 400 kilometre uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolu’nun Kınalı-Çatalca hattı 9 Mart tarihinde hizmete açıldı. Proje ile şehir içindeki ve mevcut Boğaz köprülerindeki trafik yoğunluğunun azaltılması hedefleniyor. İstanbul’un batısındaki Kınalı mevkiinden başlayıp Kocaeli ve Sakarya’yı kuzeyden geçerek Akyazı ilçesi yakınlarında sonlanan Kuzey Marmara Otoyolu projesi, üç ana bölüm ve yedi kesimden oluşuyor.

Para Dergisi’nden Ayşegül Küçükkurt Zor’un haberine göre; Kınalı-Çatalca kesiminin açılmasıyla birlikte, Silivri’nin batısında kalan Kınalı Mevkii’nden giren araçlar Kuzey Marmara Otoyolu ile Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanarak Dilovası, Bursa ve İzmir’e kadar kesintisiz seyahat yapabilecek. Tekirdağ’dan Çanakkale’ye uzanan turizm yollarını İstanbul’a bağlayan Kınalı-Çatalca kesimi, aynı zamanda Marmara Bölgesi’ni, Ege ve İç Anadolu Bölgelerine bağlayan Kuzey Marmara Otoyolu’nun da başlangıcı konumunda. Marmara Bölgesi’ndeki kentleşme ve sanayileşmenin ana arterlerde oluşturduğu trafik yoğunluğu önemli ölçüde azaltıyor. Aynı zamanda bölgeden geçen şehirlerarası ve uluslararası trafik yükünü birbirinden ayrıştırarak, ulaşımdaki hizmet kalitesi ve yol güvenliğini de artırıyor. Projenin başladığı dönemden itiMevkii’nden giren araçlar Kuzey Marmara Otoyolu ile Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanarak Dilovası, Bursa ve İzmir’e kadar kesintisiz seyahat yapabilecek. Tekirdağ’dan Çanakkale’ye uzanan turizm yollarını İstanbul’a bağlayan Kınalı-Çatalca kesimi, aynı zamanda Marmara Bölgesi’ni, Ege ve İç Anadolu Bölgelerine bağlayan Kuzey Marmara Otoyolu’nun da başlangıcı konumunda. Marmara Bölgesi’ndeki kentleşme ve sanayileşmenin ana arterlerde oluşturduğu trafik yoğunluğu önemli ölçüde azaltıyor. Aynı zamanda bölgeden geçen şehirlerarası ve uluslararası trafik yükünü birbirinden ayrıştırarak, ulaşımdaki hizmet kalitesi ve yol güvenliğini de artırıyor. Projenin başladığı dönemden itibaren çevre iller ve güzergâhlarda konut, arsa, arazi ve tarla fiyatlarında ciddi artışlar yaşandı.

Özellikle pandeminin etkisiyle bahçeli ev sahibi olmak isteyen yatırımcılar kendine dönüm arazi almaya çalışıyor. Topraktan yapılan yatırımlar uzun vadede kazandırdığı için, otoyol ve çevresindeki artışlar halen devam ediyor. İstanbul’un hem Avrupa Yakası, hem Anadolu Yakası’nda projenin geçtiği güzergahlara olan talep artıyor. Biz de projenin detaylarını incelerken, geçtiği rotalardaki yatırımlık alternatif olanaklarını inceledik…

21 ARALIK’TA BİTİYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 400 kilometre uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolu yapımının 21 Aralık’ta tamamlanacağını söylerken, projede 600’ü mühendis olmak üzere 5 bin kişinin görev aldığını belirtiyor. Karaismailoğlu, projenin açılacağı tarih hakkında ise şu bilgileri veriyor:
“Marmara Bölgesi’ni 400 kilometrelik bir aksla tamamlayan Kuzey Marmara Otoyolu ve 1915 Çanakkale Köprüsü ile Asya ile Avrupa Çanakkale’den bağlanacak. Beşinci kesimini de tamamladık. 21 Aralık’ta da altıncı kesimiyle birlikte Kuzey Marmara Otoyolu’nun tamamını bitirmiş olacağız.”

DÜNYANIN EN GENİŞ TÜNELLERİ

Türkiye’nin büyük sanayi bölgelerini barındıran Marmara Bölgesi’nin ulaşimini rahatlatacak, yüksek standartlı, güvenli, kaliteli ve kesintisiz bir ulasım yatırımı olan Kuzey Marmara Otoyolu projesi, dört şeritli tünelleri ile dünyanın en geniş tünellerine sahip olma özelliğini taşıyor. Tekirdağ ve Sakarya arasında, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve İstanbul Havalimanı bağlantı yolları ile birleşen otoyol güzergâhi, mevcut ulaşım ağları ve özellikle İstanbul Boğazi geçişlerinde kapasitenin üzerinde olan trafik yükünü önemli ölçüde azaltıyor. Kuzey
Marmara Otoyolu Genel Müdürü Aynur Uluğtekin, “Kuzey Marmara Otoyolu’nun yılın üçüncü çeyreğinde İzmit bağlantı yolunun ve yolda bulunan beş adet tünelin, yılsonuna kadar tüm kesimlerin trafiğe açılması hedefleniyor” diyerek Kınalı’dan Akyazı’ya kadar 400 km’lik yolun hizmete girmiş olacağını söylüyor.

Koronavirüsün Türkiye’de görülmesinin ardından şirket bünyesinde olan alt yükleniciler de dâhil olmak üzere gerekli olan tedbirler vakit kaybedilmeden alınmaya başlanmış ve bu konuda taviz verilmeden bütün çalışmalar yeniden düzenlenmiş. Uluğtekin, virüsün başlamasından bu yana tüm tedbirleri sıkı tuttuklarını belirtirken, çalışanlara daha güvenli çalışma ortamı sunmaya çalıştıklarının altını çiziyor. Ayrıca 18 adet Otoyol Hizmet Tesisleri ile her türlü ihtiyacı karşılamayı hedeflediklerinin de altını çiziyor.

FİYATLAR ÇOK HIZLI ARTIYOR

Hürriyet Emlak’ın verilerine göre, Kuzey Marmara Otoyolu projesinde otoyolun başladığı Silivri ilçesinde son bir yılda satılık konut fiyatlarında ciddi artışlar yaşandı. Bu yükseliş, Alibey bölgesinde yüzde 25, Balaban’da yüzde 53, Cumhuriyet’te yüzde 31, Gümüşyaka’da yüzde 32 ve Selimpaşa’da yüzde 47 civarlarında oldu. Hürriyet Emlak Pazarlama Direktörü Yusuf Mert Yılmaz, “Kavaklı’da son bir yılda yüzde 208’lik bir artış yaşandı. İlçeyi satılık arsa fiyatları bazında son bir yıllık verilerle değerlendirdiğimizde ise Alipaşa bölgesinde yüzde 42 ve Hürriyet’te yüzde 69’luk bir artış söz konusu” diyor.

Kuzey Marmara Otoyolu’nun geçtiği bölgelerden İstanbul’un Arnavutköy ilçesine bağlı Yassiören bölgesinde ise, satılık arsa ilanlarında talep edilen metrekare fiyatları son bir ayda 500 TL’den 550 TL’ye yükseldi. Otoyolun şu anki mevcut güzergâhındaki Avrupa yakasındaki son bölge olan Eyüpsultan ilçesine bağlı Odayeri’nde ise satılık arsaların metrekare fiyatı ortalama 4 bin TL.

AKYAZI’DA FİYATLAR YÜKSELDİ

Kuzey Marmara Otoyolu’nun Asya kıtasında trafiğe açılmış olan İstanbul’un Pendik ilçesi ve İzmit’in Sevindikli bölgesi arasındaki konut satışlarındaki fiyatların değişimini de değerlendiren Yılmaz, Pendik’in Kurtköy ilçesinde satılık konut fiyatlarında yüzde 25’lik artışa dikkat çekiyor. Son bir yıl içerisinde satılık konut fiyatları önemli oranda artan diğer bölgeler ise, Çamlık yüzde 58, Harmandere yüzde 56, Velibaba yüzde 41, Yenişehir yüzde 39 olarak sıralamak mümkün. Yılmaz, projede Asya kıtasındaki artışları ise şöyle değerlendiriyor:

“Asya kıtasındaki son bölge olan İzmit Sevindikli’nin yer aldığı Körfez’de ise geçtiğimiz ay 2 bin 292 TL olan satılık konutların metrekare fiyatı, bu ay itibariyle 2 bin 604 TL’ye yükselmiş durumda. Yine aynı bölgede bir ay önce metrekaresi 3 bin 500 TL olan satılık arsa fiyatlarının ortalama birim fiyatı 3 bin 871 TL’ye çıktı. Otoyol tamamlandığında bitiş noktası olan Sakarya’nın Akyazı ilçesinde satılık konutlarda bir yıl önce metrekare fiyatı 1.626 TL iken, bu rakam geçtiğimiz ay 2 bin TL’ye, bu ay ise 2.037 TL’ye yükseldi. Son bir yılda ilan sayılarındaki artış ise yüzde 400 oldu. Bir ay önce metrekaresi 150 TL’den satışa çıkan satılık arsa fiyatları bu ay itibari ile 194 TL olarak listelendi.”

TARLALAR ARSALARA DÖNÜŞTÜ

Kuzey Marmara Otoyolu’nun geçtiği Çatalca tarafında da arsa alımları arttı. Projenin geçtiği bölgelerde tarla olan bölümler arsalara dönüştürüldü. Çatalca ilçesi, İstanbul Havalimanı’nın hizmete girmesiyle birlikte parlayan bir bölge olarak öne çıktı. İlçenin İstanbul’a yakın olması bölgeyi daha da cazip hale getirdi. Kuzey Marmara Otoyolu’yla beraber arsa satın alan kişilerin yerleşim amaçlı bölgeye yönelmeye başladıklarını söyleyen Yılmaz, ilçeye doğru bir yoğunluğun başladığına dikkat çekiyor. Çerkezköy tarafındaki yatırımlık alanların yerini artık Çatalca tarafındakiler almaya başladı. Çünkü Çerkezköy artık yatırım alani olmaktan çıktı ve oturum alanı oldu. Istanbul Havalimanı’nda çalışan personel, Göktürk, Kemerburgaz, Çerkezköy ile Çatalca’yı da tercih etmeye başlarken, Kınalı tarafındaki büyük parselli arazi satışları da arttı. Yılmaz, “Kuzey Marmara Otoyolu ile Karadeniz’e cephesi olan köylerde araziler değerlenmeye başladı. İmar bedellerinde de artışlar oldu. İki ya da üç dönüm arazilerde büyük villalar inşa edilmeye başladı ve yüksek bedellere satışa çıkarıldı. İstanbullular bu bölgelerde hafta sonu tatilleri için evler kiralamaya başladı” diyor.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya