Ekonomi

Mayıs ayında emlak vergisi ödenecek mi?

Mayıs ayında emlak vergisi ödenecek mi? Koronavirüs salgının tüm dünyaya yayılması ile birçok kişi hayatını kaybetti. Salgının Türkiye’de de görülmesinin ardından devlet tarafından sağlık önlemleri ve ekonomik tedbirler alınmaya devam ediliyor. Birçok kişi Mayıs ayında emlak vergisinin ödenip ödenmeyeceğini merakla arama motorlarından araştırmaya başladı. Peki, Mayıs ayında emlak vergisi ödenecek mi? Ödemeler ertelendi mi?

Mayıs ayı emlak vergisinin ertelenip ertelenmeyeceği oldukça merak ediliyor. Bu anlamda 2020 ayı ilk taksit ödemeleri Mart ve Nisan ayların yapılıyor. 1 Mart’ta başlayan ödemeler 31 Mayıs’ta sona eriyor. İkinci taksit ödemesi ise Kasım ayında yapılacak. Emlak vergisi ödeyen ev sahipleri de verilerin ertelenmesini talep ediyor. Henüz bununla ilgili atılmış bir adım yok ama olursa haberimizde yer alacak. Emlak vergisinin hesaplanmasında 2 temel değişken bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından müştereken belirlenen bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri; İkincisi belediyelerde kurulacak taktir komisyonlarınca belirlenecek asgari ölçüde arsa metre kare birim değeri ve binanın yüz ölçümü.

EMLAK VERGİSİ 2020 NE ZAMAN ÖDENİR?

Emlak vergisi 2020 ilk taksit ödemeleri Mart ve Nisan ayından yapılacak. 1 Mart’ta başlayan ödemeler 31 Mayıs’ta sona eriyor. İkinci taksit ödemesi ise kasım ayında yapılacak.

EMLAK VERGİ BORCU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Emlak vergi borcu sorgulaması E-devlet üzerinden yapılmaktadır.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya