Emlak Haberleri

Menkul-gayrimenkul sitelerine yeni düzenleme!

Menkul-gayrimenkul sitelerine satış ve kiralama bilgilerini Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) sunma zorunluluğu geldi. 

Tebliğe göre, taşınır ve taşınmazlar ile mal ve hizmetlerin alınması, satılması ya da kiralanmasına ilişkin verilen ilanların yayımlanmasına aracılıkta bulunan aracı hizmet sunucuları, sosyal ağ sağlayıcıları ile yer sağlayıcılar takvim yılının birer aylık süreleri içinde yaptıkları işlemlerle ilgili Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildirim verecek.

BANKA HESAP BİLGİLERİ DE OLACAK

Verilecek bilgiler; hizmetin sunulduğu  internet adreslerini, hizmet verilen gerçek veya tüzel kişilere ait bilgileri, taşınır, taşınmaz, mal ve hizmet satış/kiralama işlemlerine ilişkin her bir tahsilat ya da satış bedeli ile tarihi ve alınan bedellerin aracılık hizmeti verilenlere ödenmesine ilişkin banka hesap bilgilerini de içerecek.

Bu sitelere ilan veren kişiler, ilanlara ilişkin söz konusu sağlayıcıların bu madde çerçevesinde GİB’e bildirmek zorunda olduğu bilgileri bunlara vermekle zorunlu olacak. İlan veren kişiler,  bildirmek zorunda oldukları bilgilerin doğruluğundan da sorumlu tutulacak.

Taşınır-taşınmaz alım-satım sitelerinin, mal ve hizmetlerin alım-satımı ve kiralanmasına ilişkin bilgileri Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) sürekli bildirme zorunluluğu geldi.

Söz konusu karar, bugün Resmi Gazete’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Gene Tebliği’nde açıklandı.

Peki tebliğ neleri kapsıyor? İşte ayrıntılar…

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya